Kilenc kilométeres sor

New Yorkban, mint minden óriásvárosban, sok mindenre figyelnek a járókelők, de a lábaik alatt és körül nyüzsgő rovarokra valószínűleg csak kevéssé. Pedig ezek az apró lények a maguk szinte észrevehetetlen módján igencsak szorgalmasan dolgoznak. Az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatói nem kisebb feladatot vállaltak magukra, mint hogy felmérik a rovarok és más ízeltlábúak szerepét a Manhattan utcáin szétszórt szemét eltakarításában.

Ország-világ (farkas)2014. 12. 12. péntek2014. 12. 12.
Kilenc kilométeres sor

A szakembereknek egy másik, az ízeltlábúakhoz köthető kutatása már évek óta folyt, amikor 2012-ben a Sandy hurrikán lecsapott New Yorkra. A csoport 2013 tavaszán kiterjesztette a vizsgálatot annak felmérésére, miképpen befolyásolta a parányi lények életét a hurrikán. Közben felvetődött, hogy érdemes lenne megfigyelni, mennyi szemetet falnak fel az ízeltlábúak, illetve hogyan változik e mutató a különböző helyek függvényében. Ezért jól megfigyelhető beépített és parkosított helyszínekre különféle gyorséttermi falatokat helyeztek ki olyan ketrecekben, amelyekbe nagyobb állatok nem, csak az ízeltlábúak képesek bebújni. Huszonnégy óra elteltével összegyűjtötték a maradékot, hogy megmérjék, mennyi is fogyott el. Az eredmény: az ízeltlábúak a vizsgált mintegy öt négyzetkilométeres városi környezetben évente nagyjából ezer kilogramm ételmaradékot takarítanak el, ami hozzávetőlegesen hatvanezer hot dog súlyának felel meg. Ha egy-egy virslis kifli átlagosan 15 centi hosszú, a parányok által felfalt hot dogok egymás után rendezve kilenc kilométeres sort alkotnának.

Érdekesség, hogy a beépített területeken a rovarok és társaik háromszor annyi eledelt tüntettek el, mint a zöldövezetekben. Gyanúsítottat is találtak: a gyepi hangyát, mely a beépített környezetet kedveli. Nálunk is él…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek