Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mekkora olimpiákat rendeznek napjainkban, te jó ég! A felvonuló sportolóknak se vége, se hossza, úgy tízezren lépnek pályára egy-egy ötkarikás versenyen. Ha így haladunk, az olimpia kinövi a Földet, és a selejtezőket tán majd a Marson tartják. Kisebb – sőt közepesebb – országok egyelőre álmodni sem mernek arról, hogy belevágjanak a rendezésbe.
Kép: Budaörs, 1948. július 24. A londoni olimpiára induló magyar csapat tagjai beszállás előtt a budaörsi repülőtéren: Papp Bertalan kardvívó (b2), Takács Károly sportlövő (b4), Jeney László vízilabdázó (b10, szemüveges), Berczelly Tibor kardvívó (j9, bajuszos), Gerevich Pál kardvívó (j8), Lemhényi Dezső vízilabdázó (j6), Brandi Jenő vízilabdázó (j5), Fábián Dezső vízilabdázó (j3), Csík Tibor ökölvívó (j2). A háttérben a MASZOVLET Liszunov Li-2-es repülőgépe. MTI Fotó/MAFIRT: Bauer Sándor, Fotó: Bauer Sándor
Pedig nem így kezdődött. Olümpiában, az ókori versenyek színhelyére egyes becslések szerint negyvenezren látogattak ki, mások szerint viszont háromszázezren is tülekedtek az Alpheiosz és a Kladeosz folyó völgyében a küzdelmek öt napja alatt. Az viszont valós tény, hogy uralkodók, fejedelmek – a kor VIP-vendégei – is ott ültek a páholyokban.
Aztán az első újkori olimpia, Athénban, 1896. április 6–15. között 13 ország (közte mi, magyarok is) részvételével zajlott, a versenylistán 295 sportoló, 9 sportág, 43 versenyszám szerepelt.
A stadionban pedig 60 ezer néző. A nők egyelőre csak szurkolók lehettek. Négy év elteltével Párizsban a világkiállítással együtt rendezték meg az olimpiát – és fél évig tartottak a versenyek. A világkiállítás jelentősége elnyomta a sportot, néha a nézőket idegesítették az útjukba került versenyzők…
Aztán az 1948-as londoni olimpián már 59 ország több mint 4000 versenyzője állt rajthoz. S akkor megint London, de már 2012-ben: a rendezés költsége 3270 milliárd forintra rúgott, 8 millió belépőt nyomtattak, az olimpiai faluban pedig 17 320 ágyneműre húztak huzatot… Averoff görög mágnás 1896-ban egymillió drachmából felépített egy márványstadiont, ami előtt a saját szobra állt, s ezzel az athéniak nagyjából meg is úszták az első újkori olimpia rendezését. (Közadakozásból 13 ezer drachma gyűlt össze…) Ezt a problémát próbálja orvosolni a NOB minapi 127. kongresszusa: a tanácskozás első napján elfogadták az „Agenda 2020” reformprogramot. Ennek kulcsszavai: olcsóbban, hatékonyabban, maradandóbbat. Mármint úgy építkezni, hogy később is használható létesítmények jöjjenek létre, ne csak amolyan egyszer használatos, „eldobható” csodacsarnokokat húzzanak fel a házigazdák a világ ámulatára.
Kis országok össze is foghatnak, ez pedig akár a számunkra is üzenet. Lehet, hogy már megszületett az a hazánkfia, aki élőben fog olimpiát nézni Magyarországon…?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu