Újratervezés

Vlagyimir Putyin hétfőn Törökországban bejelentette: lemond a Déli Áramlat megépítésének tervéről. Az elnök magyarázata szerint erre az orosz–ukrán konfliktuson magát felhúzó Európai Unió ellenállása adott okot. A beruházás – mely már eddig is dollárszázmilliárdokat emésztett fel – az orosz elnök első meghátrálása.

Ország-világM. M.2014. 12. 05. péntek2014. 12. 05.

Kép: Sajkásszentiván, 2013. november 24. Az első csöveket illesztik össze, amikor megkezdődik a Déli Áramlat nemzetközi gázvezeték szerbiai szakaszának építése a Belgrádtól 80 kilométerre északra fekvő Sajkásszentivánnál 2013. november 24-én. Az évi 63 milliárd köbméteres kapacitású Déli Áramlat orosz földgázt fog szállítani Ukrajna megkerülésével európai országokba. A gázcsövön a Déli Áramlat felirat olvasható szerbül és angolul. (MTI/EPA/Koca Sulejmanovic), Fotó: Koca Sulejmanovic

Újratervezés
Sajkásszentiván, 2013. november 24. Az első csöveket illesztik össze, amikor megkezdődik a Déli Áramlat nemzetközi gázvezeték szerbiai szakaszának építése a Belgrádtól 80 kilométerre északra fekvő Sajkásszentivánnál 2013. november 24-én. Az évi 63 milliárd köbméteres kapacitású Déli Áramlat orosz földgázt fog szállítani Ukrajna megkerülésével európai országokba. A gázcsövön a Déli Áramlat felirat olvasható szerbül és angolul. (MTI/EPA/Koca Sulejmanovic)
Fotó: Koca Sulejmanovic

Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfői ankarai sajtóértekezletén bejelentette, hogy Oroszország az Európai Unió ellenkezése miatt nem tudja megvalósítani a Déli Áramlat gázvezetéktervét. Az unió a beruházás iránti egyre növekvő ellenszenvét az váltotta ki, hogy az orosz elnök fittyet hányt az európai szabályozásra. Putyin figyelmen kívül hagyta azt az elvárást, miszerint a gázt szolgáltató és a vezetéket tulajdonló cég ne egy és ugyanaz legyen, nevezetesen a Gazprom. Azt is nehezményezte az unió, hogy kizárólag orosz gáz szállítására adtak volna engedélyt Moszkvából, illetve csak az eladó szólhatott volna bele az árképzésbe. Az orosz érvelés szerint a gáz a Déli Áramlattal jóval biztonságosabb útvonalon – nem mellesleg épp a konfliktusok forrását jelentő Ukrajnát megkerülve – haladhatott volna az egyre nagyobb mennyiségre igényt tartó Nyugat- és Dél-Európa felé. Kétségtelen, hogy a keleti import többször elakadt az orosz–ukrán gázárviták miatt. Putyin azt is bejelentette, hogy Törökország irányába fogják bővíteni a szállítási kapacitást, hogy biztosíthassák az európai szállítást egy olyan útvonalon, amely elkerüli Ukrajnát.

A Kék Áramlat mellett futó új vezeték kapacitását 63 milliárd köbméteresre tervezik. Hogy az együttműködés gördülékenyebb legyen, a törököknek szánt gáz árának akár 15 százalékos csökkentéséről kezdenek tárgyalást a felelek.

Ankara lehet egyébként a legnagyobb nyertese az újratervezésnek, mivel egyszerre vált a Nabucco és a Déli Áramlat helyett megépítendő vezetékek lehetséges helyszínévé.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek