A lakosság nem örült a fejlesztéseknek? Leszavazták a felpörgött polgármestert

Deteken alig háromszázan élnek, munkahely nincs, közmunka is alig. Meglehet, az abaúji kis falu egyszer csak eltűnik a térképről, ha egykori szülötte, az előző polgármester fel nem fedezi kincsét, lúgos forrását, ami ásványvízként híressé teheti. Már áll az óriási kék csarnok, ahol márciustól német gépsorokkal és technológiával beindul a munka.

Ország-világK. G.2015. 01. 22. csütörtök2015. 01. 22.
A lakosság nem örült a fejlesztéseknek? Leszavazták a felpörgött polgármestert

A palackgyártó- és a palackozóüzem építéséhez dr. Viszlai Béla kezdett hozzá bő egymilliárdból – illetve a csarnok melletti táblák szerint az ígéretes üzletbe az unió és állam is beszállt 240 millióval.

– Agrármérnök, a Szent István Egyetem docense és jogász is vagyok – mondja a nagyvállalkozó. – Tudtam, hogy a nagyapám egykori telkén van egy forrás, így hat éve kíváncsiságból kutat fúrattam, s bevizsgáltattam a vizét. Kiderült, hogy a lúgtartalma eléri a felső határértéket, ami egyedülálló az országban.

Hasonló vize csak Karlovy Varynak van. Tehát kincset ér, mert a tudósok szerint manapság a legtöbb betegség oka az emberi szervezet elsavasodása, amit a lúgos ásványvíz hatástalanít. Így világszerte nagy lesz a kereslete. Ezért indítottam el a programot, de persze érzelmi okok is közrejátszottak. Deteken születtem 63 éve, anyai ágon ide kötnek a gyökereim, a nagyszüleim itt nyugszanak. Édesanyám tejcsarnokosként, édesapám a miskolci kohászatban dolgozott. Akkoriban úgy nyolcszázan éltek a faluban.

Mint nemzetközileg ismert kutatónak, sikeres vállalkozónak nincsenek filléres gondjaim, ezért tudtam négy éve miskolciként a falu vezetését ingyen elvállalni. Tetemes adóssággal indultunk, de két év alatt eltüntettük a hiányt. Betonszegélyes utakat építettünk átereszekkel, a temető két ravatalozójának parkolóját akadálymentesítettük, a falun átfolyó Vasonca-patakra hidat terveztünk. Közben épült az üzemcsarnok, két évet azért csúsztunk, mert a hatóságok tájidegennek nyilvánították az épületet. Újra kellett terveztetnem, hogy ne vízüzem, hanem sportcsarnok kinézete legyen…

Felpörögtem, született még sok tervem: raklapgyártó cég, diótörő üzem, energiafarm, szénhidrátszegény tésztát előállító vállalkozás, teljes vertikumú baromfifeldolgozó, vagyis olyanok, amelyekkel más vállalkozásokat is idecsábíthatok. Ám a tavaly őszi voksoláskor kiderült, hogy a lakosság nem örült a fejlesztéseknek, az elődöm lett az utódom. Túl sokan gondolták úgy: minek napi 8 órát dolgozni havi 90 ezerért, ha a segélyt házhoz viszi a postás. Látja azt az 1600 négyzetméteres üzemet? Belül príma szociális helyiségek, irodák, raktárak, laboratórium. A munka zöme automatizált, így kezdetben elég lesz 30 munkatárs, majd még vagy 40, mert a napi 160 ezer vizespalackot mozgatni kell. Már túljelentkezés van. Nem helyből, hanem a környékről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek