Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
AZ ELMÚLT ÉVEK SORÁN SZÁMOS, korábban stabilnak gondolt dologban is csalatkoztunk. Megrogyott a világ bankrendszere, összeomlottak az ingatlanárak, az eurozónába vetett hit is megingott. Az óvatosabbá váló befektetők a klasszikus eszközök felé vették az irányt.
Ilyen menedékeszköz többek között az erős gazdasági hátterű országok állampapírjai, a svájci valuta és a nemesfémek. Azonban most a svájci frankhoz kapcsolódó biztonságérzet is szertefoszlott. Még 2011 nyarán, mikor az eurozóna szétesése minden korábbinál jobban fenyegetett (Írország, Görögország és Portugália is mentőcsomagra szorult), sok százmilliárd eurót vontak ki az unió bankjaiból.
A pánik minden korábbinál magasabb szintre hajtotta az arany árfolyamát, s hasonlóképp reagált a svájci frank is. A svájci jegybank illetékesei egy idő után nem nézhették tétlenül, hogy a fizetőeszközükre nehezedő spekulatív nyomás a helvét gazdaság legendás versenyképességét veszélyezteti, ezért nehéz döntésre szánták el magukat. A frank euróhoz viszonyított árfolyamát rögzítették, a piac felé pedig rendre megerősítették elkötelezettségüket, hogy az euró árfolyamát nem engedik 1,2 frank alá. Nem kellett mást tenniük, mint annyi svájci frankot „teremteni”, ami elég ahhoz, hogy korlátlanul vásárolhassák az eurót, amikor az 1,2 frank alá bukna. A befektetői aggodalom gyakran kényszerítette vásárlásra a svájciakat az amerikai gazdaság gyengélkedése, a közel-keleti feszültségek, az unió újbóli recesszióba kerülésének veszélye, az ukrajnai válság miatt. A számla most januárig már több mint 500 milliárd euróra rúgott, így ennyi pénzt kellett Svájcnak euróvásárlásra költenie, hogy tartsa a három és fél évvel ezelőtt tett ígéretét.
A devizapiac egén azonban új felhők gyülekeztek: az Európai Központi Bank ezermilliárdosra tervezett kötvényvásárlási programja újabb eurógyengülésre adott okot, ami Svájc számára kezdett egyre kínosabbá válni. A jegybank váratlan húzással eltörölte a korábbi árfolyamküszöböt, s egyúttal bejelentette, hogy 0,75 százalékos büntetőkamattal terhel minden nála elhelyezett betétet. A frankkal szembeni devizaspekulációk zárása átmenetileg 1 euró fölé emelte a frank árfolyamát, de ezt követően a frank már nem lesz az a biztonságos menedék, mint régen.
A biztonság érzetéért elkért évi 0,75 százalékos büntetőkamat miatt még a legkitartóbbak is kétszer meggondolják, hogy vajon Svájcba vigyék-e a pénzüket, ha néhány év múlva azt látják, hogy a folyószámla- egyenlegük érezhetően apad. A svájci jegybanknak pedig éppen ez a célja: elérni, hogy a frank lassan, de biztosan gyengülni tudjon. Ha mézzel nem ment, majd megy korbáccsal… A biztonságot kereső pénzek veszik a sátorfájukat és új helyet néznek maguknak.
Az állampapírok már szinte sehol nem fizetnek kamatot, az arany viszont örök ígéret marad. E nemesfém kereslete az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt, az árfolyama pedig a novemberi 1140 dollárról hirtelen 1300 dollár fölé ugrott.
Az erősödés euróban ennél csaknem 10 százalékkal magasabb, mivel az uniós fizetőeszköz időközben ennyit gyengült a dollárhoz képest. Ősszel még arról szóltak a hírek, hogy a piaci árat meghaladó költségszintek miatt több mélyművelésű aranybánya is a kitermelés visszafogásán gondolkodik. Jelenleg erről szó sincs, sőt a dollár erősödése lehetőséget ad Oroszország és Kazahsztán aranyexportjának: e két állam az olajár zuhanása miatt igencsak nehéz helyzetbe került. Úgy tűnik, a dolláréhség most megállítja a nemesfémek drágulását, de elég egy újabb félelemre okot adó esemény, hogy a biztonságot kereső tőke ismét örök szerelmének – az aranynak – karjaiban leljen vigasztalást.
Szerzőnk, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu