Folytatódik az időhúzás az azbesztkárosultak pereiben, miközben fogy a beteg felperesek esélye a túlélésre – véli a kártérítési pert indítók ügyvédje, dr. Igyártó Gyöngyi.
Kép: György Zsolt Azbesztkárosultak Zagyvaszántó Eternitgyár, cementgyár, azbeszt 2014.09.17. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Lapunkban is beszámoltunk róla (Azbesztlavina, 2014. szeptember 26.), hogy a Lőrinci, Selyp térségében élők közül többen mezoteliómában, mellhártyadaganatban betegedtek meg. A gyógyíthatatlan kórban szenvedők közül heten kártérítésért folyamodtak, ám az elmaradt tárgyalások lassan felőrlik az idegeiket. A betegségüket bizonyítottan a hajdani eternitgyárban felhasznált, majd a levegőbe került rákkeltő azbeszt okozta.
A károsultak versenyt futnak az idővel: néhány hete meghalt egy újabb, 38 éves áldozat, a riportunkban is szerepelt György Zsolt, aki gyermekkorában a gyár tőszomszédságában lakott. Nem érhette meg a tárgyalását, amelyet január közepére tűztek ki. Halála előtt úgy nyilatkozott: szeretné, ha perét a felesége vinné tovább. Csakhogy – amint az ügyvédtől megtudtuk – ezzel most meg kell várni a hagyatékátadó végzést, ami több hónapot jelenthet.
A károsultak a magyar államot perlik, mivel a gyár jogutód nélkül megszűnt. A jogszabályok nem rendelkeznek egyértelműen, erre hivatkozva több ügy peranyagát átküldték a Fővárosi Ítélőtáblához, jelölje ki, melyik az illetékes bíróság.
Az igazságszolgáltatás malmai lassan őrölnek: a keresetüket a betegek 2014 nyár elején adták be soron kívüliséget kérve, de egyetlen tárgyalás sem volt még. Próbálkoztak peren kívüli egyezséggel is, ügyvédjük megkereste a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t, de kérésükre nem kaptak választ. Miközben a gyógyíthatatlan betegek ideje fogy, az azbeszt tovább szennyezi a Heves megyei térséget.
A kormány azonban a napokban azt tette közzé: „a szennyezett hulladék szétszóródásának és a szennyezés továbbterjedésének megakadályozását, valamint a hulladék elszállítását haladéktalanul meg kell kezdeni, az ehhez szükséges intézkedések megkezdődtek.” A döntés szerint a veszélyes hulladék elszállítására és ártalmatlanítására a pénzt, 1,3 milliárd forintot a kormány biztosítja.