Elkerülő bajkeverő - Túlélőtúra a katyvaszban

Kérem rovatunk hűséges olvasóit, semmiképp ne várják el tőlem, hogy bebizonyítsam, miért jó, ha azért, ami eddig ingyenes volt, mostantól fizethetünk – továbbá: miképpen lehet kiigazodni abban a katyvaszban, hogy az egyes elkerülő utak hányadik kilométerkövétől mekkora távolságon és éppen melyik megyének címezve kell leróni a díjat? Az első napok tanácstalanságát elnézve, az sem tudja, aki kitalálta.

Ország-világBudai Horváth József2015. 01. 14. szerda2015. 01. 14.

Kép: Damaged car are seen on the side of an ice-covered road after a crash due to freezing rain, on January 18, 2013 on the RN11 near Ferrieres. Thirty-seven French departments are under medium range (orange) alert due to the inclement weather. AFP PHOTO XAVIER LEOTY, Fotó: XAVIER LEOTY

-
Damaged car are seen on the side of an ice-covered road after a crash due to freezing rain, on January 18, 2013 on the RN11 near Ferrieres. Thirty-seven French departments are under medium range (orange) alert due to the inclement weather. AFP PHOTO XAVIER LEOTY
Fotó: XAVIER LEOTY

Böngészgethetjük a térképeket, hová kell matrica, s melyik útszakaszra nem. Amúgy az efféle pénzbeszedő tervek kiötlői nálunk egy kicsivel jobb helyzetben várták az újévnapi kezdést. Miután villámgyorsan megszavaztatták az új sarcot, odaszóltak a sofőrjüknek (a titkárnőjüknek): „Ferikém (Klárikám), legyen szíves a vadászterepjáróra is megvásárol(tat)ni az összes, valamelyik benzinkútnál remélhetőleg már beszerezhető matricát, a számlát pedig adja le a pénzügyeseknél.” Hja, így könnyű. S ha hozzáveszem, hogy nemsokára várható a fővárosi dugódíj kiszabása is (érthetetlen körzethatárai ellen már az ötlet első felvetődésekor voltam bátor protestálni), akkor csak az van hátra… – de csitt, nem leszek bolond tippeket adni az adókivetőknek, mert aztán fizethetem azt is!

Ezúttal kevesebben váltottak kötelező biztosítót, mert az áremelkedésekkel egy időben összezsugorodtak az ajánlati összegek közötti különbségek, illetve az utóbbi években jó néhányan megtapasztalhatták, hogy az olcsóbb némelykor megbízhatatlanabb.

Aki most a váltás mellett döntött, remélhetőleg nem csupán a régit mondta fel, de az újat is megkötötte: a feledékenyeket a rendőr helyszíni bírsággal sújthatja; a biztosítás nélküli időszakra pedig fedezetlenségi díjat kell fizetni, ami lényegesen magasabb az átlagos biztosítási díjnál (ez utóbbi a személyautóknál éves szinten 13-14 ezer forint körül mozog).

Azt sem árt tudni, hogy aki 2010. legeleje után vette az autóját, a szerződése megkötésének napja a biztosítási évforduló. Ezt is a lejárta előtt legalább 30 nappal lehet felmondani, az új egyezség megkötésének határideje pedig az előző biztosítási évforduló napja. Évente csak egyszer lehet kötelező biztosítót váltani. A biztosítók évente akár többször is változtathatják a tarifáikat.

S könnyen megjárhatja, aki alkoholt ivott, mert minden „piás” saját hibás balesetnél – a kisebb karambolnál is – a károkozótól a biztosító visszakövetelheti a vétlen autósnak kifizetett összeget. Ez pedig manapság tízezrekre rúghat. Tehát mindenki döntsön: iszik és fizet?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek