Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Döntő jelentőségűnek nevezték a 2015-ös évet az euróövezet szempontjából a Centre for Economics and Business Research (CEBR) elemzői. Globális előrejelzésükben ez lehet az az év, amikor „legalább egy” tagállam elhagyja a valutauniót. Görögország jó eséllyel indul e ralin, miközben Litvánia az év elején csatlakozott a valutaunióhoz. Az egyéb izgalmakról a brit miniszerelnök gondoskodik: a bevándorlás szigorítását tervezi.
EURÓBÓL DRACHMA?
Január 25-én előrehozott választást tartanak Görögországban. A felmérések szerint a választás a szocdem programmal induló Sziriza párt győzelmét hozhatja, mely elutasítja a német diktátum alapján zajló megszorításokat, a stabilizációt befektetésorientált gazdaságpolitikával képzeli el. A GDP 175 százalékára rúgó államadóssággal és 30 százalékos munkanélküliséggel küzdő Görögországban győzelmük akár a görög euró végét is jelentheti. A távozás kedvezőbb körülmények köztt menne végbe, mint a 2012-es görög válság idején, bár az államcsőd borítékolható. Az euróövezetből való kilépésről nem rendelkezik a társulási szerződés.
KOCKÁZATOS JÁTSZMA
Május 7-én parlamenti választásokat tartanak Nagy-Britanniában, a vezető kampánytémák az EU-tagság és a bevándorlás. Bár a britek 2017-ben népszavazáson dönthetnek a távozásról, elemzők mégsem tartják valószínűnek, hogy Nagy-Britannia kilépne. David Cameron brit miniszterelnök a Konzervatív Párt szavazóinak megtartása érdekében (is) újra kívánja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszert Brüsszellel. Szigorítaná a társállamokból érkezők bevándorlását, így nem kapnának munkanélkülisegélyt azok, akik állásajánlat nélkül érkeznek, és ha hat hónapon belül nem találnak munkát, távozniuk kell. A szociális segélyekre való jogosultsághoz négy év folyamatos munkaviszony lenne szükséges.
LITASBÓL EURÓ
Lettország vette át az Európai Unió soros elnökségét féléves időtartamra a tisztség eddigi betöltőjétől, Olaszországtól. Az elnökség tetőpontját a május 21–22-én Rigában rendezendő, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova, Örményország és Ukrajna részvételével zajló keleti partnerségi csúcstalálkozó jelenti, amelytől az EU azt reméli, akár az Eurázsiai Unió ellenében szorosabbra fűzheti a viszonyt az egymástól rendkívül különböző országokkal. Észtország már 2011., Lettország 2014. január 1-je óta tagja az euróövezetnek, amelyhez idén január 1-jén csatlakozott Litvánia is, így immáron mindhárom balti országban az euró a hivatalos fizetőeszköz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu