Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MEGLEPŐ ADATTAL SZOLGÁLT a Központi Statisztikai Hivatal: az utóbbi nyolc évben 102 ezerről 54 ezerre csökkent a táppénzt igénybe vevők napi átlagos száma, habár a foglalkoztatás bővülésével nőtt az ellátásra jogosultak köre. habár a foglalkoztatás bővülésével nőtt az ellátásra jogosultak köre.
Kép: man working from home while being sick, Image: 5561829, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Alamy, Fotó: Profimedia
A társadalombiztosítási juttatással való visszaélést 2011 óta akár két év börtönnel is büntetheti a bíróság. Talán ez is magyarázat arra, hogy míg 2005-ben 1 millió 252 ezer esetben számították ki a táppénzt, tavaly már csak 825 ezer alkalommal. A nemzetgazdaságban az adott évben felhasznált táppénzes napok száma 37 millióról 20 millióra mérséklődött, az állam táppénzre fordított kiadása pedig a 2009-es csúcs 108 milliárdról 2013-ra 60 milliárd forintra csökkent. Míg 2005-ben betegség esetén átlagosan 30 napot töltött táppénzen egy dolgozó, addig 2013-ban 6 nappal kevesebbet. A nők 40–56 százalékkal többször íratják ki magukat az orvossal: az esetek többségében ugyanis a beteg gyermeküket is ők ápolják otthon.
A KSH szerint a táppénzen töltött napok száma arról is árulkodik, hogy mely betegségek után fizet a legtöbbet a társadalombiztosító. A csont-izomrendszeri és a kötőszöveti kórok teszik ki minden évben az összes táppénzes napok nagyjából egyharmadát, s a várandóssággal, szüléssel, gyermekággyal összefüggő betegnapok száma a második legmagasabb. A szív- és érrendszeri, a légzőrendszeri betegségek, valamint a mentális és viselkedészavarok szerepeltek még az első öt helyen egészen 2011-ig, majd ezt követően ez utóbbiak helyébe a daganatos megbetegedések csoportja lépett.
A hivatal szakértői is csak találgatják, mi állhat a táppénzes napok csökkenésének hátterében. Feltételezik, hogy a munkavállalók inkább az éves rendes szabadságukból áldoznak a gyógyulásuk idejére, vagy ami rosszabb: betegen is elmennek dolgozni, mert a táppénz összegét jelentősen csökkentő szabályozások következtében a jelenlegi átlagfizetések mellett sokaknak kész anyagi csőd a betegeskedés. Mások éppen a munka elvesztésétől való félelem miatt indulnak a munka mellett is orvosolható problémával dolgozni – vagy éppen adják be az óvodába, iskolába a beteg gyereküket.
A szakemberek szerint az is elképzelhető, hogy egészségesebbek lettünk, vagy ha mégsem, legalább egészségesebbnek érezzük magunkat. Ennek azonban ellentmond az a tény, hogy két évtizede valóban javulás figyelhető meg a lakosság egészségi állapotában. Ám hiába szebbek életkilátásaink, az európai országok többségében élőkhöz képest még mindig fiatalabban betegszünk meg, kevesebb egészséges életévre számíthatunk, és korábban halunk meg.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu