Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A nagy szentjánosbogár lett az Év Rovara. Ezt a Magyar Rovartani Társaság hozta nyilvánosságra egy internetes szavazás lezárultával.
Kép: Glow Worm - female (Lampyris noctiluca), Image: 174589184, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Ardea, Fotó: Profimedia
Feltűnt már önöknek, hogy az utóbbi évtizedekben alig látni esténként világító bogarakat? Annak idején mintha sokkalta több helyen és számosabb állatot láttunk volna az első esti órákban repkedni a bokrok, füvek között. S itt az első hiba, melyet egy laikus csak elkövethet! Ugyanis az a szentjánosbogár, amelyik világít, nem repked: a szárnyatlan nőstény a világító potrohával csalogatja a röpképes hímeket.
Méghozzá nem akármilyen anyaggal, ugyanis a vegyületet, amely a fényhatást okozza, luciferinnek nevezi a tudomány. Vagyis kis világító Luciferekkel tarkított a nyári erdőszél, a rét, s mi még csak nem is tudtunk erről. Nos, ezért is érdemes minden évben megválasztani az év fáját, rovarát, hüllőjét, madarát stb.
A Magyar Rovartani Társaság közleményéből megtudhatjuk, hogy a nőstény – miután a repkedő hím rátalált a kibocsátott fény alapján és megtermékenyíti – lerakja a tojásait, és rövidesen elpusztul. Egy vigasza lehet: a luciferinnel elcsábított hím már a párzás után elhal. S hogy még érdekesebb legyen a történet, kiderül az is, hogy a petékből kikelt lárvák a fejlődésük során csigákkal táplálkoznak. Csak kevesen tudják, hogy a szentjánosbogár-lárvák is világítanak, de csak azért, hogy elriasszák a ragadozókat.
A bogár úgy bocsát ki fényt, hogy a potrohban lévő világítószervében a luciferin nevű anyagot a luciferáz enzim segítségével oxidálja, ami fény kibocsátásával jár.
A bogár a világítószerv oxigénellátásának szabályozásával ki-be kapcsolgathatja a lámpását. És még irigylésre méltóan takarékos is e rovar: fénytermelése során csupán 10 százalék hő és 90 százalék fény keletkezik – míg például egy hagyományos villanykörte esetén 4 százaléknyi a hő és 96 százaléknyi a hőtermelés. Ismét bebizonyosodott, hogy tanulhatnánk a természettől!
S hogy mitől szentjánosbogár e bogár, s miért lehetne akár szentivánbogár is? Számos hiedelem kapcsolódik hozzá: Szent János (a szlávoknál Szent Iván) napja június 24., s a nyári napforduló éppen e bogarak fő rajzási idejére esik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu