Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MINDEN EDDIGINÉL több, ötven szívátültetést hajtottak végre tavaly a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikáján. A transzplantációra mindig aprólékosan készülnek, de a véletlenen múlik, mikor indulhat be a gépezet – derül ki a beavatkozások történetéből.
Kép: MTI Fotó Budapest, 1992.. február 19. Magyarországon 1992. január 3-án hajtották végre az elso˝ szívátültetést: Szabó Zoltán professzor vezetésével a budapesti Ér- és Szívsebészeti Klinikán egy 23 éves férfi szívét operálták a 28 éves Schwarz Sándor testébe. A képen: Schwarz Sándor, az elso˝, Koncz Antal (j) pedig a második újszíves, együtt tornázik a kórteremben., Fotó: -
Húsz éve is elmúlt már, hogy a neves szívsebész, dr. Szabó Zoltán zsebében megszólalt a csipogó – s ezzel megkezdődött a hazai szívátültetések története. Akadt egy donorjelölt, s miután bekövetkezett az agyhalál, a Semmelweis Egyetem városmajori Ér- és Szívsebészeti Klinikáján elkezdhették az előkészületeket: az első hazai szívtranszplantációt 1992 januárjában végezték. A legelső magyar újszíves az akkor 28 éves Schwartz Sándor.
Ahhoz, hogy nyitott szívműtétekre kerülhessen sor, szükség volt egy szívmotorra, amely ideiglenesen átveszi a fontos szerv szerepét, biztosítva a vérkeringést. Ezt 1953-ban fejlesztették ki Amerikában, s ennek a mintájára készítette el az Irodagépjavító Vállalat a magyar szívmotort. Ezzel tizenhat műtétet hajtottak végre, míg egy pulikutyáért cserébe kaptak az USA-ból egy valódi, professzionális gépet – mondta el Szabó professzor egy interjúban. Az első hazai nyitott szívműtétre 1960-ig kellett várni.
A világban közben folyt a versengés, kié lesz az első sikeres szívtranszplantáció dicsősége. Dél-Afrikában 1967 decemberében egy 27 éves, autóbalesetet szenvedett nő szívét egy 53 éves férfi kapta. Christian Barnard szívsebészt világhírűvé tette a 9 órás műtét, melyet egy 20 fős team hajtott végre. A helyzetet nehezítette, hogy akkor még nem voltak olyan szerek, melyek a kilökődést megakadályozzák. Az első beteg 18 nap múltán tüdőgyulladásban meghalt, de a későbbi műtétek már sikeresebbeknek bizonyultak. (A transzplantáció terjedése érdekes történeteket eredményezett, így például egy szívátültetett patológus lehetőséget kapott rá, hogy felboncolja a saját szívét...)
Hazánkban halottakon, illetve kutyákon gyakorolva készültek az orvosok az emberen végzett műtétre. Az első esetet – amit nem is akartak egy ideig nyilvánosságra hozni, ám az újságírók megrohamozták őket – alig két hét múlva követhette a második, ezt dr. Bodor Elek végezte. Az első hazai műszívet 2008-ban, az első végleges műszívet pedig 2012- ben ültették be.
Néhány éve még csak tucatnyi magyar szívátültetés történt évente, ám miután csatlakoztunk az Eurotransplant nevű, hét országot tömörítő nemzetközi szervezethez, a beavatkozások száma megnőtt. Sürgős esetben külföldről is érkezhet donorszív, ami a közös várólistának köszönhető. Tavaly félszáz szívátültetést végezhettek a Szív- és Érgyógyászati Klinikán. Az 50. beültetést egy 41 éves, kétgyermekes családapán hajtották végre. Akadt olyan nap az utóbbi időben, hogy két szívet is átültettek. Mindez egy harminc orvosból és hatvan szakdolgozóból álló csapat munkáját dicséri. Dr. Merkely Béla, a klinika igazgatója kiemelte: a nemzetközi transzplantációs társaság adatai szerint csak 10 olyan szívcentrum van a világon, ahol félszáz szívátültetést végeznek évente. A szívtranszplantációra szoruló gyermekeket a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben műtik.
Az újszívesek gyakran második születésnapjukként ünneplik meg az átültetés napját. Sokan közülük évtizedekig jó életminőségnek örvendenek, akár kiemelkedő fizikai teljesítményekre is képesek, többen például a szervátültetettek sportversenyein szereznek trófeákat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu