Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tovább tart az orosz gazdaság rogyadozása, az ukrán válság és az olaj árának tartós csökkenése betette a kaput a rubelnek. Pedig a baj, kis előrelátással, elkerülhető lett volna – állítja a BBC egyik szakírója.
Kép: PERM, RUSSIA. DECEMBER 4, 2014. An employee holds an uncut sheet of 100 ruble banknotes at Perm Printing Factory. Vladimir Smirnov/TASS, Image: 213445053, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TASS, Fotó: Profimedia
A következő két év szlogenje Oroszországban a válság lesz – ezzel a nem túl bizakodóan hangzó kijelentéssel indította az új évet Vlagyimir Putyin orosz elnök.
A birodalmi optimizmus persze kapott némi negédes mázt: a nehézségeken, ha minden jól megy, hamarabb is képesek lesznek túljutni. Ennek ellenére az év első hetében a rubel tovább értéktelenedett, az orosz jegybank már a devizatartalékait éli fel, a kormány pedig a Gazprombanktól vesz súlyos milliárdokért részvényeket, hogy legalább a bankszektor ne omoljon össze.
Bár Putyin elnök az Egyesült Államokat és az Európai Uniót tette felelőssé nemcsak Oroszország gazdasági bajaiért, szerinte az ukrajnai háború is a nyugati hatalmak számlájára írható – úgy véli, ők biztatták lázadásra a kijevi forradalom résztvevőit –, az olajár zuhanása pedig a szaúdiak műve. Ennek ellenére a BBC szerzője, Ben Judah szerint a háborút és a rubelválságot is el lehetett volna kerülni. A moszkvai vezetés ugyanis olyan alapokra helyezte a gazdasági fellendülést, amelyet nem tudtak befolyásolni: az olajárak emelkedésére. Beszédes adat az orosz gazdaság egy lábon állásáról: a költségvetés 50 százaléka az energiaexportból származik.
De nemcsak emiatt inog Putyin rendszere: az orosz munkavállalók fele a központi költségvetéstől függ. Ők a közalkalmazottak, nyugdíjasok és egyéb járulékosai az államnak, akiknek hűségét és bizalmát nem lesz miből finanszírozni az elkövetkező szűk esztendőkben.
Megszorításokkal és elbocsátásokkal igen nehéz a választók hazafias hevületén alapuló lojalitására szert tenni. Pedig most ez vár az oroszok többségére. A putyini évértékelő beszédből, valamint a hordónként 100 dolláros olajárral tervezett félresiklott 2015-ös költségvetésből erre lehet következtetni: lapzártánkkor a WTI hordónkénti ára már 50 dollár alá esett.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu