Putyin nem gyengül - Mivel magyarázza ezt Sz. Bíró Zoltán?

Vlagyimir Putyin pár hete, sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott, az orosz gazdaság a szankciók ellenére stabil, és a valutatartalék elegendő arra, hogy akár két évig ellenálljanak a külső nyomásnak.

Ország-világK. P.2015. 01. 02. péntek2015. 01. 02.

Kép: Russia's Communist Party supporters dressed as white bears, symbol of pro-President party United Russia, saw a model of a one Russian ruble coin during a rally against ruble fall in exchange in front of the headquarters of the government in central Moscow on December 22, 2014. Deep recession, skyrocketing prices and a fragile banking system: although the ruble seems to have stabilised after its abysmal drop this past week, Russia still faces the heavy consequences of the turbulence. AFP PHOTO/KIRILL KUDRYAVTSEV, Fotó: KIRILL KUDRYAVTSEV

Putyin nem gyengül - Mivel magyarázza ezt Sz. Bíró Zoltán?
Russia's Communist Party supporters dressed as white bears, symbol of pro-President party United Russia, saw a model of a one Russian ruble coin during a rally against ruble fall in exchange in front of the headquarters of the government in central Moscow on December 22, 2014. Deep recession, skyrocketing prices and a fragile banking system: although the ruble seems to have stabilised after its abysmal drop this past week, Russia still faces the heavy consequences of the turbulence. AFP PHOTO/KIRILL KUDRYAVTSEV
Fotó: KIRILL KUDRYAVTSEV

„Oroszország nem először van ilyen helyzetben, de az ország gazdasága most különösen törékeny – mondta Sz. Bíró Zoltán, a Corvinus Egyetem tanára, a térség szakértője. – Nincs ma olyan ember, aki meg tudná mondani, hogy a következő hónapokban vagy félévekben hogyan alakul a kőolaj ára. Nyilvánvaló, hogy a rubel és az orosz költségvetés helyzete is ettől függ. De ellentétben a 2008-as globális válsággal, itt még egy nehezítő körülménnyel szembe kell néznie Moszkvának. Ez pedig az, hogy a nyugati szankciók elzárták a fejlett technológiáktól. Enélkül pedig – hiába nőne ismét az energiahordozók ára – aligha tud középtávon hozzáférni az északi vagy mélytengeri olaj- és földgázkincshez.”

Az orosz elnök az elmúlt hónapokban olyan helyzetbe lavírozta magát, amely alig enged neki mozgásteret. Ha a külföld felé nyit, saját választóit „támadja hátba”, ha viszont nem enged, Oroszország vélhetően egyre súlyosbodó válsággal lesz kénytelen szembenézni. Az orosz külügyminiszter egy francia televíziónak a minap azt mondta, hogy Oroszország nem ragaszkodik Ukrajna föderalizációjához, és az Ukrajna szuverén döntése, hogy milyen autonómiát biztosít a keleti, zömmel oroszok lakta területeknek. „Ez fontos fordulat, és a kompromisszumok felé vezető út első állomása is lehet – állítja Sz. Bíró. – Másfelől viszont Putyint kötik a választói. A Krím visszaszerzésével olyan nemzeti érzelmeket korbácsolt fel, amelyeket aligha lesz egyszerű lehűteni. – Majd hozzátette: – Putyin pontosan tudja, hogy abban a harcban, amelyet az egész világ ellen vív, nem győzhet, így azt gondolom, nincs más választása, mint valamilyen kompromisszum felé haladnia.”

A válság szemmel láthatóan nem ártott Putyin hazai népszerűségének, vagyis a belpolitikai feszültségek nemigen kényszerítik őt kompromisszumkötésre. Az átmeneti áruhiány, a rubel zuhanása miatt az utazási irodák csődje és hasonló „kellemetlenségek” ellenére az elnök népszerűbb, mint valaha. „Baj akkor lesz, ha a Putyin erős bázisának számító vidéki Oroszország is megérzi a gazdaság megroggyanását, és kihátrál mögüle. De ez még odébb van” – fogalmaz a szakértő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek