Romokban a reputáció - A példátlan ügy fejleményei, lépésről-lépésre

CSITULNAK AZ INDULATOK a zsidó hitközségben, pontosabban: ma már nem szűrődik ki a csatazaj a zsinagógák kapuján. Teljes békéről azonban aligha beszélhetünk. Példátlan eset történt: a hitközség egy alkalmazottja – történetesen az ügyvezető – egyszerűen elbocsátotta a gyülekezet főrabbiját. Megpróbáltuk lépésről lépésre követni az ügy fejleményeit.

Ország-világMunkatársainktól2015. 01. 31. szombat2015. 01. 31.

Kép: Interjú és portrék Frőlich Róbertről a Dohány utcai zsinagóga új beléptetőrendszere körüli botrány kapcsán, Fotó: Fotó: Mudra László - Képszerkesztőség

Frőlich Róbert főrabbi
Interjú és portrék Frőlich Róbertről a Dohány utcai zsinagóga új beléptetőrendszere körüli botrány kapcsán
Fotó: Fotó: Mudra László - Képszerkesztőség

I. FEJEZET

Január első napjaiban járunk, egy kávézóban, kétszáz méterre a Dohány utcai zsinagógától. A „volt” főrabbival, dr. Frölich Róberttel találkozunk.

– Miért itt beszélgetünk? Már nincs is irodája?

– De van, a Síp utca 12-ben, a Dohány utcai templomkörzet elöljáróinak székhelyén. Csak kedd délelőtt Schwezoff Dávid, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) ügyvezető igazgatója letiltotta a belépőkártyámat.

– Magyarázza el, kérem, hogyan lehet egy főrabbit elbocsátani? A budapesti hitközség világi vezetője főnöke a vallási vezetőnek? Ha a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) vezetése kiáll ön mellett, hogy írhatja ezt felül a budapesti hitközség?

– Kezdjük akkor az elejéről. A Mazsihiszt önálló taghitközségek alkotják, ebből a legnagyobb a BZSH, de jogilag ugyanolyan tag, mint például a debreceni, a győri vagy a pécsi hitközség. Ugyanakkor a zsidó hitéletben is van munkáltató és munkavállaló, mint bármelyik munkahelyen. A rabbi a munkavállaló, a BZSH pedig a munkáltató. A rabbi és a főrabbi között csak két betű a különbség, nincs hierarchia közöttük. Több mint öt év után kérelmezheti a körzet, hogy főrabbi lehessen az illető, de akkor sem lesz több jogköre, mint bármelyik rabbinak. De hogy még bonyolultabb legyen: a Mazsihisz képviseli a zsidó felekezetet, ennek vallási vezetői a rabbik és a főrabbi, azaz a kollégáim és én. A BZSH nem önálló egyház, tehát nincs, nem is lehet önálló rabbija. A BZSH alapszabálya szerint viszont a körzetek és a taghitközségek választják a rabbikat, ellenben a munkáltatói jogokat a BZSH ügyvezetője gyakorolja a Mazsihisszel egyetértésben.

– Önt akkor most kirúghatja a BZSH ügyvezetője?

– Nem. Jogszerűtlenül tette meg. Engem megválasztott a templomkörzet, ennek engedelmeskedve pozícióba helyezett a BZSH. A körzettel és az elöljárókkal egyetértésben lehet csak meneszteni a főrabbit. A Dohány utcai zsinagóga közössége egyhangúlag megszavazta: engem tekintenek rabbinak. Vallásjogi értelemben és a BZSH alapszabálya szerint tehát én vagyok a Dohány utcai főrabbi, ez nem munkajogi kérdés. Bemegyek a templomba, tanítok, foglalkozom az emberekkel, a szószékről prédikálok, írásmagyarázatokat tartok, istentiszteleteken részt veszek. Ehhez nem kell iroda, csak a templom.

– A hírek szerint a Dohány utcai zsinagóga beléptetőrendszere körüli tisztességtelen pályáztatás áll a kirúgása mögött. A vád szerint mutyiban adták ki a munkát ismerősöknek.

– Ez rágalom. Pályázat volt.

– De meghívásos.

– Mi más lehetne egy zsinagóga esetében? Állami eljárások esetében is ismert, hogy nemzetbiztonsági kockázat esetén felmentést lehet adni a nyílt eljárás alól.

– Ezen a gondosan mérlegelt meghívásos pályázaton önök azt a céget hozták ki nyertesnek, amelynek székhelye megegyezik Kunos Péter, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója titkárnőjének lakhelyével. Ráadásul a cég csak a pályázat lezárta után alakult. Mindez sokakban okkal kelthet gyanút, nem?

– Mindenki a saját ismeretségi köréből szerez szakembereket. Mi is körbenéztünk, és találtunk egy embert, aki a Dohány utcai zsinagógába jár, ott volt az esküvője, ráadásul C típusú nemzetbiztonsági átvilágítással rendelkezik és biztonságtechnikával foglalkozik. Kell ennél jobb referencia? Valóban, ennek az embernek köze van Kunos Péter titkárnőjéhez. De Kunos úr 2014 nyarán lett megválasztva, mi pedig egy évvel korábban kezdtük el a tárgyalásokat ezzel az illetővel. A terveinkről tudott Schwezoff és Kunos úr is, és egyetértettek a lépésekkel. Csakhogy amikor összeállt a projekt, és mindent a vezetőség elé akartunk tárni, akkor Schwezoff úr kitalálta, hogy meg kell pályáztatni az egészet. Azt mondtuk, rendben. Mi ajánlottuk ezt a céget, és jött még két másik. Végül a gazdaságosabb megoldást választottuk.

– Van itt még vád. Több százmillió forintos hiányról szólnak a pletykák: a regisztrált belépők száma és az elszámolt belépti díjak között sehogy sem jön ki a matek. Mindezt szintén önhöz és feleségéhez, Frölich Katalinhoz kötik. A feleségének mi köze ehhez az egészhez?

– A zsidó közösségben a rebecen, azaz a rabbi felesége majdnem ugyanolyan fontos szereplő, mint a rabbi, hiszen ő foglalkozik a nőkkel, a gyerekekkel. A BZSH ügyvezetője a hasára ütött és azt mondta, ennyi a bevétel és en?- nyit lopnak el. A több százmillió egy nagy humbug.

– Van még csavar a történetben: az ön felesége és Schwezoff Dávid közötti telefonbeszélgetés hanganyaga valahogyan a Magyar Nemzetnél landolt. Ki rögzít ilyen beszélgetést, hogy kerül a Magyar Nemzethez?

– Vélelmezhetően az ügyvezető rögzítette a beszélgetést, hogy miként került a Magyar Nemzethez, tőle kellene megkérdezni. De a krimi csak most jön. Kunos Péter szólt nekem december elején, hogy azonnal meg kell hallgatnom valamit. Egy hangfelvételt mutatott. Az derült ki belőle, hogy volt egy cég, amely a BZSH-val a Zsidó Nyári Fesztivál szervezése kapcsán került kapcsolatba, ők Schwezoff úr aláírására vártak, addig ugyanis nem kapták meg a nekik járó pénzt. Amikor rákérdeztek, hol késik a jóváhagyás, az ügyvezető tanácsadója azt mondta nekik, hatmilliót kér Schwezoff a szignóért cserébe. Leesett az állam. Ezzel a bizonyítékkal Kunos úrral együtt bementünk az ügyvezetőhöz, és épp az ő érdekében javasoltuk, hogy azonnal távolítsa el a tanácsadóját. Ő erre nem volt hajlandó. Ezt követően a tanácsadó telefonon megfenyegetett: ha nem hagyom abba az ellehetetlenítését, velem lesz tele a sajtó. Másnap e-maileket kaptam hangfelvételekkel, amelyeken a feleségem beszélget az ügyvezetővel és velem. Ezt pedig ugyebár zsarolásnak hívják. A felvételek miatt a feleségem írt Schwezoff úrnak, hogy őt lehallgatták, emiatt pedig vége az eddigi barátságnak. Erre jött a válasz: feljelentést tesz a rendőrségen ismeretlen tettes ellen a lehallgatás miatt. Erre január 5-én a Magyar Nemzet online-nál ott vannak ezek a hangfelvételek, és az ügyvezető ezekre hivatkozva, korrupció vádjával kirúg minket, holott ő maga tette ezen felvételek ügyében a feljelenést. Abszurd.

– Tisztázzuk még egyszer: az ön tudtával nem történt visszaélés a beléptetőrendszer kapcsán?

– Büntetőjogi felelősségem teljes tudatában kijelentem, hogy soha nem merült fel korrupció, de még annak gyanúja sem, sem nálam, sem a feleségemnél. Huszonöt éve vagyok rabbi, tiszta a kezem, a lelkem, és a könyvelési papírok is ezt igazolják.

– Most mégis mintha „útban lenne”. Sokan pályáznak a helyére?

– Vannak néhányan. Többek tyúkszemére léptem rá mostanában, mert nagyon erős az igazságérzetem.

– Azt mondja, bosszúból rúgták ki?

– Igen, bosszúról, politikáról meg pénzről szól az egész...
K. V.

 

II. FEJEZET

Ma már bizonyossággal állíthatjuk: dr. Frölich Róbert áll majd a Dohány utcai zsinagóga kapujában és üdvözli elsőként az év emberét, Angela Merkel német kancellárt közelgő magyarországi látogatásakor. A főrabbi ugyanis immár törvényesen is visszakerült állásába. Nem csupán a gyülekezet állt ki mellette, hanem a BZSH ideiglenes ügyvezetője, dr. Kunos Péter is legfontosabb teendőjének tartotta új hivatalában, hogy visszavegye a Frölich házaspárt.

Schwezoff Dávid a legenyhébb kifejezéssel élve is arányt tévesztett. Olyat lépett, ahonnan nincs visszaút. A főrabbi elbocsátása vagy az ő fejébe kerül, vagy a teljes hitközség hullott volna darabjaira. Az Európában is nagy tekintélyű gyülekezet rabbijai nem haboztak, és összezártak Frölich mögött. Mire a BZSH összehívta rendkívüli közgyűlését, csupán formaság volt a szavazás: Schwezoffnak azonnal mennie kellett. Néhány éves regnálása azonban így is nehezen jóvátehető károkat okozott. A BZSH eseti bizottságot hoz létre, hogy felmérje a veszteségeket: lehallgatásról, korrupcióról, vesztegetésről, a volt ügyvezető által elkövetettekről pontos képet kell kapnia a hitközségnek. Schwezoffnak még másfél évig jár a fizetése, ám ha bebizonyosodik, amit ma még csak sejtenek, ezt legalább megvonhatják tőle.

– Az igazi feladat a roncsolt reputáció helyreállítása – Kunos Péter így fogalmazott. – Ki tudja, mennyi ideig tart a zsidó hitközségek presztízsének visszaállítása? Nehéz lesz szabadulni Schwezoff árnyékától, hiszen mindenki arcára mosolyt csalt, hogy volt idő, amikor még egy transzvesztita múltú katolikus kántor döntött a legmagasabb egyházi tisztségviselők sorsáról is…
H. L.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek