Világégés felfüggesztve - Emberi gesztusok az őrület közepén

Az első világháború századik évfordulójára emlékezünk lapunkban is, immáron fél év óta – hol kitörésének okait keresve, hol hadtörténésszel a pusztítások mérlegét elkészítve, hol pedig családi történetek és archív fényképek közt tallózgatva. Ünnepek idején jutott eszünkbe: egyes áldott pillanatok előhozták a szemben álló felek „másik”, emberi arcát. Ha csak kis időre is...

Ország-világHardi Péter2015. 01. 15. csütörtök2015. 01. 15.

Kép: File photo dated 25/12/1915 of soldiers playing a game of football. It is the enduring image of Christmas conciliation, but historians have warned that the First World War truce football match said to have taken place one hundred years ago today is at risk of being misremembered., Image: 214026831, License: Rights-managed, Restrictions: FILE PHOTO, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Press Association, Fotó: Profimedia

WWI Christmas Day football match
File photo dated 25/12/1915 of soldiers playing a game of football. It is the enduring image of Christmas conciliation, but historians have warned that the First World War truce football match said to have taken place one hundred years ago today is at risk of being misremembered., Image: 214026831, License: Rights-managed, Restrictions: FILE PHOTO, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Press Association
Fotó: Profimedia

Nem szeretem a reklámokat, de nemrég láttam egy olyan, alig kétperces filmet, amely napokig foglalkoztatott. Egy angol csokoládégyártó cég által megrendelt mestermunkáról van szó.

A jelenet az I. világháború első karácsonyán játszódik az angol és a német lövészárkok két oldalán. A német katona a távolban lévő szerelme fényképét nézegeti, majd önkéntelenül is elkezdi énekelni a Stille Nachtot. Hamarosan válasz érkezik a túloldalról. Ugyanaz a dal, csak persze angolul. Az énekszó egyre hangosabb, lassanként kórus alakul, majd megtörténik a korábban elképzelhetetlen: az egyik katona fehér zászlót tartva maga előtt kimászik az árokból. A túloldalról úgyszintén. Hamarosan mindkét oldalról érkeznek a jóképű fiatal férfiak, beszélgetnek, majd valahonnan előkerül egy focilabda, és játszani kezdenek. Az idillnek távoli puskalövés vet véget, mindenki rohan vissza az árkába. S persze, hogy a reklám se szenvedjen csorbát, a német katona egy angol csokit talál a zsebében. Mondom, napokig foglalkoztatott a fraternizálás kérdése: vajon mennyire volt valójában jellemző a szemben álló felekre? Az egykori történelemórán hallottak derengtek bennem: amikor az öntudatra ébredt munkások rádöbbentek, hogy a kizsákmányolóik egymás ellen uszították őket, barátkozni kezdtek a fronton. Mivel azonban a kijelentés ideológiával volt átitatva, hittem is meg nem is. De hogy már a háború elején is barátkoztak volna, arról korábban nem hallottam.

Pedig megtörtént, különösen az I. világháború első karácsonyán. És szinte ugyanúgy, ahogy azt a reklámfilmben megjelenítették.

Fényképeket nézegetek, rajta német és angol katonák, amint a senki földjén álldogálnak, beszélgetnek, más felvételeken fociznak. Egy fennmaradt levélből kiderül, hogy karácsonyi dalokat is énekeltek együtt, sőt meg is ajándékozták egymást. Aztán persze vissza a lövészárkokba. És hogy a történet még abszurdabb legyen, gyilkos fegyvereikkel hamarosan tovább lőtték egymást. Ez a magatartás a történészek kutatásai szerint a nyugati fronton, 1914 karácsonyán százezer katona sajátja volt.

Túl azon, hogy a normális emberi magatartás a barátkozás, együtt éneklés, nem pedig egymás gyilkolása, vajon mi indíthatta őket minderre? Elvégre mégiscsak ellenségeknek kiáltották ki őket – de nem egymást! Vélhetően eszükbe juthatott: „Tulajdonképpen miért is gyilkoljuk mi azokat, akiket sosem láttunk, nem is ismerünk, ezért semmi bajunk egymással? És akit ugyanúgy hazavár a szerelme, a szülei, a húga, a kistestvére, a barátai a faluban, mint bennünket. S különben is, azt ígérték, hogy karácsonyra már otthon leszünk. Mire lehullnak a falevelek…”

A történészek szerint a következő karácsony már korántsem telt ekkora barátságban. Akkorra a háború már végképp eldurvult a gáztámadások vagy a repülőkről szórt halál által. Odalett a háború ethosza, ha ugyan volt neki egyáltalán valaha…

És igaz, a harcok vég nélkülivé válásának időszakában, a háború vége felé, amikor már mindenkinek elege lett mindenből, amikor már a gyűlöletbe is belefáradtak, ismét megindultak a barátkozások – s nem csak karácsonykor. De az egy egészen más történet, más indíttatás.

Érdekes, hogy a II. világháború kegyetlen harcainak idejéről, karácsonyairól már nem maradtak fenn efféle emlékek. Az első világégés első szeretetünnepén viszont még működtek a természetes emberi reflexek. És igen, a valóságban is adtak egymásnak apró ajándékokat. Akár még olyan csokoládét is, amilyen abban a bizonyos reklámfilmben szerepel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek