Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
AZ EZREDFORDULÓN ORSZÁGOS átlagban ezer gyermek közül kilenc nem érte meg egyéves korát. Aztán 2011-re végre sikerült áttörni a lélektani határt, öt ezrelék alá vinni e mutatót. Azonban megyénként jelentős eltérést mutat a csecsemőhalandóság aránya. Borsodban a legmagasabb, de Somogyban is kétszer akkora, mint Pest megyében vagy Hajdú-Biharban. A miértekről a kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórház orvosait kérdeztük.
Kép: Miskolc kórház szülészeti osztály újszülött csecsemő népesség szaporulat inkubátor kék fény 2011 11 15 Fotó: Kállai Márton
– A születés körüli, vagy más néven perinatális halálozási adatok – melyek a terhesség 24. hetétől az újszülött egyhetes koráig terjedő időszakot ölelik fel – Somogyban évek óta alacsonyabbak az országos átlagnál – elemzi a számokat dr. Szilágyi András szülész-nőgyógyász professzor. – Az egyéves korig történő halálesetek okait vizsgálva nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy a megyében az átlagos 8 százalékkal szemben tavaly 10,6 százalék volt a koraszülések aránya, illetve az országos átlagnál szintén jelentősen magasabb a 2500 gramm súly alatt megszületett magzatok száma.
Dr. Major Andrea gyermekgyógyász, neonatológus osztályvezető főorvos szerint, ha magas a koraszülések száma, akkor várható, hogy a csecsemőhalandóság is nagyobb lesz, mert a kettő összefügg.
– A kórház vonzáskörzetében nagyon sok a hátrányos szociális körülmények között élő, alacsonyan iskolázott kismama. Körükben megszokott és elfogadott, hogy fiatalabban szülnek, és a születésszám is magasabb. Az osztályunkon világra jött újszülöttek 4 százalékának fiatalkorú az édesanyja. Ez figyelmeztetően magas szám.
– Sok kismama nem jár terhestanácsadásra, nem táplálkozik megfelelően, vagy éppen cigarettázik a várandóssága alatt, holott nem győzzük hangsúlyozni: a dohányzás átlagosan fél kilóval kisebb súlyú magzatot eredményez, és később csecsemőkori megbetegedésekhez is vezethet – magyarázza Szilágyi professzor. Egyre több olyan kismama jelentkezik náluk, akit szülés előtt egyszer sem látott orvos. – Nemrég hasfájással állított be egy nő a sürgősségi osztályra, majd néhány órán belül életet adott a gyermekének. Állítólag nem volt tudomása róla, hogy terhes. S ilyen történetek nemegyszer előfordulnak.
Pedig aki szeretne részt venni a terhesgondozásban, annak a legkisebb faluban is megvan rá a lehetősége. Somogy megyében mozgó szakorvosi szolgálat működik.
A Kaposvár környéki településekre a gondozó orvos a védőnővel együtt havonta egyszer ellátogat, elvégzik a szükséges vizsgálatokat, a tanácsadást. Így elérik azokat is, akik valamilyen oknál fogva nem tudnak Kaposvárra utazni a szakrendelésre, mert vagy nincs pénzük útiköltségre, vagy nem tudják otthon hagyni a családot. – Igyekszünk idejében kiszűrni a rizikós eseteket, a veszélyeztetett várandósokat.
Más kérdés, hogy aztán mit tudunk velük kezdeni – mondja Szilágyi professzor. Sokan ugyanis azt is elutasítják, hogy befeküdjenek a kórházba, noha szükség lenne rá. Az elmúlt évben jelentősen megugrott a szociális esetek száma: mind gyakoribb, hogy még a szülés előtt jelzi a védőnő, egyes újszülöttek nem adhatók haza a nevelésére alkalmatlan családi körülmények miatt.
Az orvosok és az egészségügyi dolgozók lehetőségei, erőfeszítései egy bizonyos ponton túl véget érnek: például a dohányzó kismamák egyéni felelőssége megkérdőjelezhetetlen.
A csecsemőhalandóság azonban a társadalmi, kulturális, gazdasági különbségekre rendkívül érzékeny mutató. Nagy kihívás, miképpen lehet javítani az együttműködésre kevéssé hajlandó várandós anyák és újszülöttjeik esélyein.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu