Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A hosszabb távú előrejelzések szerint február 22-ig nem kell számottevő fagyra számítani. Így egyre nagyobb az esélye, hogy az idén is elmarad az igazi tél, a két hétig tartó mínusz tíz fok körüli hideg, ami egyaránt irtja a kártevőket és kórokozókat.
Kép: Common voles (Microtus arvalis / Microtus arvensis) huddling together on dyke and seeking refuge at spring tide near the Wadden Sea, the Netherlands, Image: 108358453, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy, Fotó: Profimedia
Ha ez így lesz, akkor a tavalyit követően egyre nagyobb az újabb kiterjedt fertőzések bekövetkezésének valószínűsége. Ráadásul az idei tél elég csapadékos, vagyis mind nagyobb területen alakult ki belvíz, telítődnek a talajok, ami a nagyüzemi és a kerti tavaszi munkákat nehezíti vagy éppen ellehetetlenítheti. A helyzet kezd komolyabbá válni az ország déli részein, ahol sok hó esett.
Jelenleg mintegy 100-120 ezer hektár áll tartósan víz alatt, s úgy látszik, hogy ennek minimum a fele vetés és már felszántott terület. A kormány is lépni készül: a belügyi tárca (ide tartoznak a vízügyek) forrásokat és anyagiakat különít el a védekezésre.
E területeken tavasszal is nehéz lesz mezőgazdasági tevékenységet folytatni, illetve a már víz alatt lévő vetés elpusztul. Olyan területek is akadnak, ahol már az őszi betakarítást sem lehetett elvégezni, ott lábon és vízben áll a kukorica. A betakarítatlan termés értéke meghaladhatja a 10 milliárd forintot. Csaknem ennyire nagy gondot okoz a rágcsálók – főként a pockok – tavalyihoz hasonló felszaporodása, s az elmaradt nagyobb hidegek miatt további terjedése.
Már az erdőkben keletkezett kár is száz hektárokban számolható: a pockok elrágták a fiatalabb telepítések fáinak gyökereit. Ezekre a területekre is engedélyezték – a tavalyihoz hasonló megszorításokkal és szabályokkal – a veszélyes mérgek használatát.
A következő hetekben és vélhetően a kitavaszodás első felében a szántókon és a vetésekben is engedélyezik majd, de ezekhez felmérésekre van szükség. Most még nem látszik, de amint kihajtanak a növények, látni fogjuk a gombák és baktériumok miatti növényi betegségek mértékét.
Elméletileg a tavalyinál is nagyobb járványok várhatók a szőlőkben, gyümölcsösökben és kiskertekben egyaránt. Lisztharmat, peronoszpórák, gabonarozsdák és más gombák, vírusok, s az igen veszélyes bakteriális tűzelhalás terjedésére is fel kell készülni. A kártevők – tetvek, poloskák, talajlakó kártevők, vírusterjesztő szívogató ízeltlábúak – egyaránt nagy számban élhették túl az enyhe telet.
Mindezért már a vegetáció kezdetétől pontos és tervezett növényvédelmi védekezést kell folytatni, ami miatt akár a duplájára is emelkedhet egy-egy területen a növényvédelmi költség. Érdemes egyébként már most beszerezni a szükséges szereket és azokat fagymentes helyen tárolni tavaszig – így elkerülhetjük a tavaly nyári gondot, amikor hiánycikk volt egyegy valóban hatékony szer a gazdaboltokban.
Más oldalról viszont spóroltunk is a télen: a szokásosnál 200-250 százalékkal kellett kevesebbet kiadnunkállattartó telepeink fűtésére.
képalá
Csak szaporodnak e ránézésre aranyos, de annál károsabb rágcsálók
profimedia-red dot/Alamy
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu