Újabb pénzt kapnak a vörösiszap-katasztrófa áldozatai

A kormány döntése szerint az állam pénzbeli segítséget nyújt a vörösiszap-katasztrófa magánszemély károsultjai javára nem vagyoni káruk megtérülése érdekében. A költségvetésben elkülönített 400 millió forinttal fedezett segítségnyújtás a bíróság által jogerősen megállapított nem vagyoni kár tőkeösszegére és a követelésnek a felszámolási eljárásban történő nyilvántartásba vételéért fizetett díjra terjed ki.

Ország-világO. Horváth György2015. 02. 25. szerda2015. 02. 25.

Kép: Vörösiszap-katasztrófa Devecser Kolontár 2010.10.05. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Újabb pénzt kapnak a vörösiszap-katasztrófa áldozatai
Vörösiszap-katasztrófa Devecser Kolontár 2010.10.05. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

2010 őszén Magyarország legnagyobb károkat okozó ipari-környezeti katasztrófája sújtotta Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely és térségük lakóit. A kormány a történtek súlyát felmérve azonnali és hathatós lépéseket tett az elszenvedett károk enyhítése érdekében, csak az első évben összesen több mint 35 milliárd forintot költött védekezésre, helyreállításra és újjáépítésre. A környezeti károkat számottevő emberi és anyagi erőforrások mozgósításával, jelentős társadalmi összefogással szinte maradéktalanul sikerült elhárítani. A kormány új lakóházakat épített vagy vásárolt minden, otthonát vesztett károsultnak. A három településen összesen több mint 100 ház épült így fel.

A kormány az elmúlt két évben több mint 2,1 milliárd forintot biztosított a MAL Zrt. számára előírt hatósági és egyéb kötelezések végrehajtásának finanszírozására. A kapcsolódó kormányhatározatok végrehajtása több ütemben, jelenleg is zajlik. A legutóbbi kormánydöntés azon a 70-80 családon segít, akik többnyire a lakóhelyük elvesztésével járó lelki trauma vagy a lúg okozta maradandó égési sérülések miatt kérnek nem vagyoni kártérítést. A jogosultaknak közigazgatási hatósági eljárás megindítását kell kérelmezniük a Veszprém Megyei Kormányhivatalnál. A kérelemhez mellékelni kell a bíróság jogerős döntését, a nyilvántartásba-vételi díj megfizetését igazoló dokumentumot és egy nyilatkozatot, amelyben a magánszemély az állam javára engedményezi követelését.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek