Börtön hoz virágzást

Első hallásra talán abszurdnak tűnhet, másodikra már kevésbé: negyven település vetekszik azért, hogy börtönt építhessen, ötszáz férőhelyeset. A büntetés-végrehajtási intézmények munkahelyet teremthetnek.

Ország-világhj2015. 04. 27. hétfő2015. 04. 27.

Kép: Tiszalök, 2013. július 27. Egy őr a Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet sétaudvarát ellenőrzi 2013. július 24-én. Északkelet-Magyarország négy büntetés-végrehajtási (bv) intézetében az országos átlagot meghaladó, 200 százalékos a telítettség, közölte Tóth László, a Belügyminisztérium gazdasági és informatikai helyettes államtitkára 2013. július 10-én a debreceni bv-intézetben, ahol átadta az új bástyafalat és őrtornyot. Mivel az utóbbi két évben nőtt a fogvatartottak száma, a következő három évben bővítik az északkelet-magyarországi bv-intézeteket, és zöldmezős beruházás keretében új, ezerszemélyes börtönt is építenek. MTI Fotó: Balázs Attila, Fotó: Balázs Attila

Börtön hoz virágzást
Tiszalök, 2013. július 27. Egy őr a Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet sétaudvarát ellenőrzi 2013. július 24-én. Északkelet-Magyarország négy büntetés-végrehajtási (bv) intézetében az országos átlagot meghaladó, 200 százalékos a telítettség, közölte Tóth László, a Belügyminisztérium gazdasági és informatikai helyettes államtitkára 2013. július 10-én a debreceni bv-intézetben, ahol átadta az új bástyafalat és őrtornyot. Mivel az utóbbi két évben nőtt a fogvatartottak száma, a következő három évben bővítik az északkelet-magyarországi bv-intézeteket, és zöldmezős beruházás keretében új, ezerszemélyes börtönt is építenek. MTI Fotó: Balázs Attila
Fotó: Balázs Attila

Nemegyszer érte már kritika a magyar börtönöket: túlzsúfoltak, embertelen körülmények között tartják fogva a rabokat. Már uniós kritikát is kapott emiatt a kormány – új intézményekkel, vagyis férőhelyek létesítésével kellene segíteni a kialakult helyzeten.

A Belügyminisztérium januárban pályázatot írt ki, amelyben keresik azt a teljes mértékben önkormányzati tulajdonban lévő, minimum négyhektáros, közművesített telket, ahol pár éven belül felépülhet az új börtön. A kritériumok szigorúak. Már a helyszín kiválasztása is leszűkíti a pályázók körét: dél-dunántúli, dél-alföldi, északalföldi, észak- vagy közép-magyarországi területek (ezen utóbbin belül is a dabasi, ceglédi, nagykátai, aszódi kistérség) önkormányzatai jelentkezhettek.

Feltétel volt továbbá, hogy a telek nem lehet műemlék vagy helyi védelem alatt álló terület. Legyen könnyen megközelíthető közösségi közlekedéssel, közel az autópályához vagy főúthoz. A felajánló önkormányzatnak segítenie kell a börtön kialakításában és működtetésében, cserébe a kormány nem fizetne a területért. Ellenben teremtene munkahelyet: az ígéret szerint 250-et.

A nyertes településen 2017-ben kezdhetik meg az építkezést, a börtön pedig a tervek szerint 2018– 2019-től „várja” az elítélteket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek