Bűnről bűnre: Börtön helyett villanypásztor?

Mostanában, mikor a rabok a túlzsúfoltságra panaszkodnak, s némelyiküknek olyan összegeket ítél meg a méltatlan fogva tartás miatt a nemzetközi bíróság, mintha az illető bankigazgatóként tevékenykedett volna a rács mögött töltött évek alatt, egyre gyakrabban felvetődik a „háztáji rabosítás” gondolata. Töltse otthon, szobafogságban a büntetését a rab, hiszen a villanypásztor – vagyis a lábára szerelt elektronikus nyomkövető eszköz – úgyis láthatóvá teszi minden pillanatban, amikor az őrzői úgy akarják. Tudják ezt azok is, akik a bokadíszt kapják, mégis akad köztük, aki megpróbál túljárni az elektronikus őr eszén.

Ország-világPalágyi Béla2015. 04. 10. péntek2015. 04. 10.
Bűnről bűnre: Börtön helyett villanypásztor?

A próbálkozás nem sok sikerrel kecsegtet, mint történt például abban a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei esetben is, melyről a Zsaru Magazin adott hírt. A 46 éves méhteleki T. Ferencet vagyon elleni bűncselekmény miatt kárhoztatták szobafogságra.

Február elején engedélyt kapott rá, hogy Szombathelyre utazzon, miközben a helyét meghatározó kütyütől természetesen nem szabadulhatott meg. Ám ő csak azért is próbára tette a rendőrök éberségét. Miközben a fővárosban, a Nyugati pályaudvaron leszállt a vonatról, a megyei rendőr-főkapitányságon a tevékenységi központ ügyeletese felhívta őt a mobilján. Azt azonban nem T. Ferenc vette fel, hanem egyik rokona, mondván: „Feri itthon hagyta a mobilját.” Az ügyeletes nem tévesztette szem elől a fővárosban kóricáló nyomkövetős utazót, aki már a Széll Kálmán térhez közelített – ami Szombathely felé nemigen esik útba… Újabb telefonos próbálkozás, majd kiderült, hogy a mobil mégsem maradt otthon. Ekkor Nyíregyházáról üzenet érkezett: T. Ferenc maradjon ott, ahol van, hamarosan megérkezik a járőr. No, a felszólítás mit sem ért, mert a „lábpereces” már a Hűvösvölgyi úton járt, amikor a szabolcsi parancs ismét helyben maradásra szólította fel. Ám a válasz úgy szólt: a villamoson zötyögve nem hallja jól, mit mond neki a rendőr. Ezért aztán a nagy utazó nem is látta értelmét felvenni a telefont, a mobil kapcsolat megszakadt…

Itt jöttek a képbe a fővárosi rendőrök. A XII. kerületi egyenruhások megkapták Nyíregyházáról T. Ferenc koordinátáit, aki a jeladó szerint már a Diósárok utcában járt. A járőrök hamarosan kiszúrtak egy sötét ruhás férfit, aki épp egy házból lépett ki. Amikor felszólították, hogy álljon meg, futni kezdett. A versenyt a rendőrök nyerték. T. Ferenc azzal magyarázta a sietséget, hogy megijedt, azért vette fel a nyúlcipőt.

Eközben bejelentés érkezett az illetékes kapitányságra, hogy a férfi által elhagyott házban betörés történt. Nem volt nehéz összeilleszteni a mozaikdarabokat: kiderült, hogy a nyomkövetős férfi az erkélyajtó betörésével jutott be az egyik lakásba, amikor a nyomában járó rendőrök megzavarták a zsákmányszerzésben.

Elfogták, meggyanúsították, megszabadult az elektronikus nyomkövetőtől: a Veszprémi Járásbíróság a házi őrizet szabályainak megsértése miatt elrendelte előzetes letartóztatását.

A rendszer jól vizsgázott, de lám, a viszonylagos szabadság megkísértheti a bűnelkövetőket. A börtönökre valószínűleg még jó ideig szükség lesz…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek