Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MAGYAR KUTATÓK dolgoztak ki a világon elsőként olyan módszert, amellyel egy terület természetvédelmi állapotát a levegőből is fel lehet térképezni. Az új eljárás által nem csupán pénzt lehet megtakarítani, hanem minden eddiginél pontosabb eredmény érhető el.
Eddig az állapotfelmérést terepbejárásra alapozták, amely egyrészt hosszadalmas és munkaerő-igényes, másrészt pedig nem kellő lefedettségű, nyilatkozta lapunknak Zlinszky András, az MTA Ökológiai Kutatóintézetének tudományos munkatársa. Igaz, a földi terepmunka így sem kerülhető meg, ám csupán azt a célt szolgálja, hogy az úgynevezett „tanítóterületeken” mintát vegyenek. Ezt követően a kutatók repülőn a táj fölé emelkednek, s feltérképezik a célterületet. Hatszáz méter magasról másodpercenként 500 ezer villanással fél négyzetméteres kockákra bontják a tájat. Az ilyen kis felbontás már elegendő a megbízható állapotfelméréshez.
Két korábbi – a Soproni-hegységben és a Tisza-tó környékén végzett – kísérletet követően 2012 tavaszán és 2013 nyarán végül a püspökladányi Ágota-pusztán tökéletesítették a kutatók a módszert.
A 24 négyzetkilométeres terület állapotát a földi felmérések alkalmával – természetvédelem szempontjából – közepes minőségűnek vélték, ám a pontosabb légi felvételek alapján kiderült, hogy a helyzet ennél jóval kedvezőbb. S ami külön előny, a beavatkozásra szoruló területek is pontosan azonosíthatók. A felmérések eredményét a természetvédők kapják meg, akik így már célzott beavatkozással tudják javítani a veszélyeztetett részek állapotát.
A módszer azért is különösen fontos, mert a Natura 2000-es területek – hazánk egyötöde ide tartozik – természeti felmérése hatévenként esedékes. S mivel ez az Európai Unió valamennyi tagállamának kötelessége, a módszer iránt egész kontinensünkön máris igen nagy az érdeklődés.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu