Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
EGYRE TÖBB TELEPÜLÉSÜNK határában tűnik fel rovásírásos helységnévtábla, ám kevesen vannak, akik képesek kisilabizálni e jeleket. Kik tanulják ma a székely-magyar rovásírást, és miért őrzik az ősi tudást?
A történészek szemében igen becses leletnek számít, mondjuk, egy tegez vagy egy derékszíjhoz tartozó lemez, amit eleink rovásokkal jelöltek meg: így rögzítették például a tárgyak tulajdonosainak nevét. Máskor középkori székely templomokban leltek érdekes feliratokra. A „székely írás” eredetéről, használóiról máig vitáznak a tudósok, a téma sokak fantáziáját felcsigázta. Néhány éve sorra alakultak a rovókörök hazánkban, hamarosan pedig a számítógépek billentyűin is beütögethetők e jelek. Időről időre fellobbant a vita: érdemes-e rovásírást tanítani az iskolákban? Mit kezdhetünk a múlt üzenetével? Miért jó, ha megtanuljuk a csaknem elfeledett székely-magyar rovásírást?
Minderről Csatlós Csaba nyugdíjas tanárt faggattuk, aki rögtönzött oktatást tartott nekünk. Ő ugyanis évtizedek óta rója a jeleket. Egerben 2004-ben megalapította a palócos nevű Raózsa Szín Rovókört, sokakat bevezetett már eleink írásának tudományába.
– A gyerekeket mindig elkapta a hév, ha a rovásírásra oktattam őket, nekik ez remek játék. A felnőttek számára pedig varázslatos érzés, hogy a jeleket olvasva bepillanthatnak a nyelv keletkezésének ősibb rétegeibe. Még a hetvenes években került a kezembe Ruffy Péter cikke bujdosó nyelvemlékeinkről, ez keltette föl a figyelmemet. Abaújkéren már tanítgattam a diákjaimat, később Tiszapüspökiben szakkört is alakítottunk. Nyaranta pedig táborban gyűlünk össze Tiszaörs-Fürdőn. Ahogy más rovókkal levelezni kezdtem, kiderült, hogy ma már a Forrai-féle jelkészlet szerint igen sokan művelik ezt az írást. A cserkészeknél például bevett tananyag. Az egyik lányom hatévesen egyszerre tanulta a latin abc és a rovás betűit – meséli a tanár úr.
Vannak olyan jó eszű diákok, akik mindössze 40 perc alatt elsajátítják azt a jelsort, amit Forrai Sándor, a „rovásírás atyja” összeállított. Sőt egyes kutatások szerint ezzel a diszlexiás gyerekek is megbirkóznak. Magam annyit már tudok, hogy a rovásokat jobbról balra olvassuk össze, s a jeleket a legkönnyebben hívószavakkal jegyezhetjük meg.
Az „ü” betűnek megfelelő jel például erősen emlékeztet a székre, amire leülünk. Megtudtam azt is, hogy amilyen könnyű az írást elsajátítani,olyan kemény dió megtanulni a magánhangzókkal takarékosan bánó rovás olvasását.
Az egri tanár szerint a nyelvünk kincsestár, melyhez az egyik kulcsot éppen a rovásírás jelenti, ezért érdemes vigyázni rá. Ahogy Kínában is ügyelnek arra, hogy ne menjenek feledésbe a művészeti szépírás titkai.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu