Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A CSALÁDANYÁK munkája megérdemli, hogy értékeljék – ez volt az üzenete a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) által rendezett konferenciának. Nyugat-Európában a háztartásbeli nők büszkék magukra.
Kép: , Image: 47942903, License: Rights-managed, Restrictions: A minimum fee will apply for licensing exclusively. Please contact your Corbis Account Representative., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis, Fotó: Profimedia
Ha összeadnánk azoknak a napoknak az órabérét, melyeket gyerekneveléssel, takarítással, főzéssel, vasalással töltenek a nők, tekintélyes summa kerekedne ki. Közgazdászok kiszámolták, hogy ennek a „láthatatlan” munkának a bére a nemzeti össztermék (GDP) legalább egyötödét tenné ki, tehát gazdasági értéke jelentős. Hazánkban a családok egyre kisebbek, az egy háztartásban élők száma átlagosan csak 2,4. Ha például egy idős hozzátartozó megbetegszik, lassan már nem lesz, aki gondoskodjon róla – hangzott el a konferencián.
Vajon érvényesül-e ma a családon belüli munkamegosztás? A Semmelweis Egyetem Mentálhigiénés Intézetének felméréséből kiderült, hogy a férjek többsége úgy érzi, igazságosan osztják meg a terheket, s elégedett, mert szabadideje is marad. A nők többsége viszont úgy látja, hogy rá hárul a házimunka oroszlánrésze.
Egy háromgyermekes családnál a kicsik ellátására legalább napi 3-4 órát fordítanak, s ehhez jön még a házimunka csaknem 4 órával: mindez kitesz egy gyári műszakot. Sok asszony több időt szán e fizetetlen munkára, mint a fizetett állására. Az egy-két gyereket nevelők általában a hétvégén igyekeznek behozni a lemaradást az otthoni teendőkben. A gyermektelenek viszont megússzák a háztartás tennivalóit napi 3 órával.
Komlósi Piroska pszichológus szerint azok a nők fogadják el leginkább a hagyományos szereposztást, akik a szüleiktől is ezt látták. Sokan azonban arra panaszkodnak, hogy a családtagjaik nem értékelik eléggé az önfeláldozásukat és az anyasággal járó 24 órás készenlétet. A nők jó részének mégis bűntudata van, ha elhanyagolja a feladatait. A lélekgyógyász szerint a megoldás az, hogy kérjék – de ne kiköveteljék – a segítséget.
„Te úgyis csak otthon ülsz” – időnként megkapják ezt a kismamák is, holott munkájuk értéke kiszámolható. A főzésre fordított órákat például be kell szorozni egy szakács átlagos órabérével (más kérdés, hogy a saját kezűleg sütött torta jóval becsesebb, mint a cukrászdában vásárolt). Anya meséje pedig érdekesebb, mint a tévében nézett rajzfilm.
Kontinensünk nyugati felén már büszkék rá a nők, ha háztartásbelinek mondhatják magukat. Egy brit felmérés szerint egyre több lány vágyik arra, hogy nálánál képzettebb, jól kereső férjet találjon, s otthon maradhasson.
– Sokszor az lenne a jó, ha egy anyának több keze volna, mint a sokkarú Siva istennek, hogy a főzés, takarítás, mosogatás, bevásárlás mellett mindenre jusson ideje. Megesett, hogy ötkor keltem, és hétre már kisült a lángos. Mégsem az a legfontosabb, hogy minden tökéletes legyen és csillogjon-villogjon a lakás – tanácsolta Lehőcz Mónika, aki maga is nagycsaládos, emellett az Otthon Segítünk Alapítvány igazgatója. – Ha a gyerekek felnőnek, arra emlékezzenek majd, mennyi időt töltöttek együtt a szüleikkel, ne pedig arra, hogy anya sohasem ért rá.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu