A világ legnagyobb lánca már lecsapott az alkalomra! Nem isszák olyan forrón

AZ A HÍR járta nemrég, hogy egy-két évtizeden belül kávéhiány várható a világon. Nos, a világvége még messze van, a termelők az alacsony árak miatt elégedetlenek. A piaci árfolyamok további esését pedig csak a különböző szervezetek vezetőinek szóbeli közbelépései állították meg.

Ország-világVeseta Nándor2015. 05. 09. szombat2015. 05. 09.
A világ legnagyobb lánca már lecsapott az alkalomra! Nem isszák olyan forrón

A márciusi brazil kamatemelés hatására az ország fizetőeszközének korábbi gyengülése megállt, sőt a reál árfolyama átmenetileg 15 százalékot erősödött az amerikai dollárhoz képest – igaz, azóta ennek a felét elveszítette. Így az arabica kávé értékesítése az ország termelőinek többsége számára már veszteséget hozhat. Egy részük viszont a nehéz likviditási helyzet miatt mégis kénytelen értékesíteni.

A vevők persze örülnek a kínálkozó lehetőségnek. Jó példa erre a világ legnagyobb kávézólánca, a Starbucks, amely az idei kávéigényét már teljes egészében lekötötte, sőt a mostani – számára kedvező – árak mellett a jövő évi szükségletének nagyobb hányadára határidős fedezeti ügyleteket kötött. Indokolt az előrelátás, hiszen egy éve a magas alapanyagárak miatt áremelésre kényszerült. A robusta kávé ára még durvább esésen jutott túl, s itt is beköszöntött a legutóbb két éve látott helyzet: csupán a termelési költség alatt lehet eladni az árut. Vietnamban hamarosan jön a szüret, ami a korábbi készletek leépítésére sarkallja az ottani kereskedőket. Ugyanakkor egyes előrejelzések óva intenek a vietnami és indonéz termésbecsléssel kapcsolatos túlzott várakozásoktól.

Hasonló okokból tett közzé figyelmeztetést Silas Brasileiro, a brazil kávétermelők szövetségének elnöke: a piacon keringő számoktól jóval elmaradó terméssel számol hazájában. A brazil Nemzeti Kávétanács idei hivatalos előrejelzése 43,3 millió zsákról szól (32,3 millió zsák arabica és 11 millió zsák a robusta fajtából).

Szerinte az erősen túlbecsült adatok a nagy kávéfeldolgozóktól származnak, hogy nyomott áron szerezhessék be az alapanyagot. A kereskedők számára egyelőre pedig úgy tűnik, hogy az elnök szeretné „felbeszélni” az árfolyamot. Az utóbbi vélekedést erősíti az elmúlt héten Nicaraguából érkezett jelentés, amely Brazíliát illetően 50,3 millió zsáknyi terméssel számol. A londoni Marex Spectron árupiaci kereskedőcég előrejelzése pedig 49 millió zsákkal kalkulál. Az ellentmondásos számok mindaddig fenntartják a bizonytalanságot és a nagyfokú árfolyam- ingadozást, mígnem Brazíliában is beköszönt a betakarítási időszak. A brazil kávéipari szövetség elnöke szerint a trend szempontjából mindegy, hogy 2-3 millió zsákkal több vagy kevesebb az idei árualap, amikor a brazil kávéra a kereslet az idén 54–57 millió zsák között várható. A termést messze meghaladó kereslet pedig alkalmas arra, hogy végre csökkentsék az elmúlt időszakban felhalmozódott készleteket.

Kenyában – ahol szintén a jobb minőségű arabicát termesztik – az alacsony megtérülés miatt a termelők egy része a kávécserjék kivágását követően más haszonnövények felé fordult. A legnagyobb kenyai kávéexportőr ezért optimista az árakat illetően: a kiváló minőségű kenyai kávébab iránt folyamatosan növekszik a kereslet, ami hamarosan az árakban is megmutatkozik.

A szócsata eredményeként egyelőre a fogyasztók állnak nyerésre. A termelők jobb híján az időjárás változásában bízhatnak, pillanatnyilag nem sok sikerrel. Bár Brazíliában és Kolumbiában az elmúlt héten az ilyenkor szokottnál szárazabb időről számoltak be, ám a hétvégére megérkezett az eső. Nem csupán a földekre, a tőzsdei árakra is hatott…

 

Szerzőnk, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek