Csatatér az urnák körül - az exit poll már ismert

Május 7-én tartották a parlamenti választásokat Nagy-Britanniában. Néhány nappal a szigetországban ötévente tartott esemény előtt a végeredmény megjósolhatatlan volt. A tét nem csekély: akár az EU-tagság sorsa is múlhat a választásokon. - A Szabad Föld megjelenése előtti órákban, csütörtökön éjjel, urnazáráskor megjelentek az exit poll-adatok.

Ország-világMarkos Mária2015. 05. 08. péntek2015. 05. 08.

Kép: LEEDS, UNITED KINGDOM - APRIL 16: Prime Minister David Cameron answers questions from 02 employees on April 16, 2015 in Leeds, England. Later today opposition parties will hold the last television debate ahead of the general election on May 7, 2015. (Photo by Peter Macdiarmid/Getty Images), Fotó: Peter Macdiarmid

Conservatives Campaign In The Third Week Of The General Election
LEEDS, UNITED KINGDOM - APRIL 16: Prime Minister David Cameron answers questions from 02 employees on April 16, 2015 in Leeds, England. Later today opposition parties will hold the last television debate ahead of the general election on May 7, 2015. (Photo by Peter Macdiarmid/Getty Images)
Fotó: Peter Macdiarmid

Az utolsó pillanatig kérdéses volt a brit választási kampány hajrájában, melyik két nagy párt végez az élen. Soha ennyire még nem szólt a kampány az egyes régiók között dúló küzdelemről, a szigetország területeinek csatájától voltak hangosak a választásokat megelőző hónapok. Skóciában a Munkáspárt (Labour) és a Skót Nemzeti Párt (SNP), a keleti parton a Konzervatív Párt és az euroszkeptikus UKIP vívott harcot egymással.

A közvélemény-kutatások adatai szerint országosan egyértelműen a két nagy párt, az Ed Miliband vezette Munkáspárt és a David Cameron jelenlegi brit miniszterelnök vezette Konzervatív Párt szoros viadala jellemezte a törvényhozás 650 helyéért folytatott küzdelmet.

A skót szavazóbázis utóbb még érdekes lehet, voksai jól jöhetnek Cameronnak abban az esetben, ha újból ő alakíthat kormányt május 7. után. A konzervatívok vezetője továbbra is ragaszkodik ahhoz a több éve hangoztatott ígéretéhez, hogy újraválasztása esetén népszavazást ír ki 2017 végén arról, kívánnak-e a britek továbbra is az Európai Unióhoz tartozni. Az üzleti élet vezetői, elemzők és politikusok viszont nem tartják jó ötletnek e téma napirenden tartását, arra figyelmeztetnek, hogy a bizonytalansággal befektetőket és munkahelyeket veszíthetnek, amelynek költségei több milliárd angol fontra is rúghatnak.

Ami a Brexit néven is emlegetett kilépési törekvést illeti, korántsem biztos, hogy ez bekövetkezne a népszavazás után. A brit euroszkepticizmus inkább tűnik a politikai elit ügyének – a konzervatív toryk parlamenti képviselőinek kétharmada támogatja e törekvést –, a lakosság körében minimális, mindössze 17 százalékos a téma iránti érdeklődés. Ráadásul az EUban maradást pártolók 45 százalékon, míg a kilépéspártiak 35 százalékon állnak – az unióbarát oldal évek óta nem vezetett ekkora fölénnyel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek