Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A passzív dohányzással nem csupán az embereknek, de a növényeknek is meg kell birkózniuk. A növények ugyanis képesek felvenni a cigarettafüstben lévő nikotint, s miután a mérgező összetevő eléri a gyökereiket, szennyezheti a talajt. Talán ez a magyarázat arra, hogy a nikotin miért található meg magas koncentrációban egyes fűszerekben, gyógyteákban, gyógynövényekben annak ellenére, hogy a rovarölő szerek ma már nem tartalmaznak alkaloidot. Minden rovarirtóban fellelhető volt a mérgező nikotin mindaddig, amíg az Európai Unió 2009-ben be nem tiltotta.
Meglepő módon ennek ellenére több élelmiszernövényben és növényi eredetű termékben továbbra is sok a nikotin. Német kutatók vizsgálták, hogy mindebben az illegális nikotintartalmú rovarirtó szerek használatán kívül más okok is szerepet játszanak-e.
A mulcsozásos (talajtakarásos) és füstöléses kísérletekhez nikotint csak nyomokban tartalmazó borsmentát használtak. A cigarettás füstölést követően rendkívül magas nikotinszintet észleltek. A kutatók ezzel bemutatták, hogy a borsmenta a szennyezett talajban lévő nikotint képes nagy koncentrációban felvenni. Ezt követően a növények dohánnyal való mulcsozását több mint kilenc napon át végezték. A növényekben a nikotinkoncentráció többszöröse volt az európai hatóságok által megengedettnek.
A kísérletek első ízben igazolták, hogy a növényekben lévő nikotin a dohányból származhat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu