Jogi esetek: Nevére vette az építkezést

Egy férfi családi házat építtetett. Az építész elkészítette a terveket, erre megkapták az építési engedélyt, majd a tulajdonos egy bt.-t bízott meg a kivitelezéssel. A használatbavételi engedélyhez szükség volt az építkezés felelős műszaki vezetőjének aláírására, akinek a feladata a kivitelezés vezetése, ő garantálja, hogy az építkezés megfelel a jogszabályoknak és a terveknek is. Csakhogy az ilyen ember munkája pénzbe kerül, ezért gyakran a tervező építésszel íratják alá a használatbavételiengedély-kérelmet, aki így a „nevére veszi” a ténylegesen a kivitelező által végzett építkezést. Ez történt a mi esetünkben is. Az új családi ház megkapta a használatbavételi engedélyt, az építtető pedig beköltözött.

Ország-világDr. Tanács Gábor2015. 05. 21. csütörtök2015. 05. 21.
Jogi esetek: Nevére vette az építkezést

Egy év múlva tapasztalta, hogy süllyed a kémény, vizesedik a fal, egyszóval rossz az egész. Az is kiderült, hogy a kivitelező bt.-n nemigen lehet behajtani a kárt, ezért az építtető váratlan csavarral az építészt is perbe vonta, mondván, ő volt a felelős műszaki vezetője az építkezésnek, hiszen ő írta alá a használatbavételiengedély-kérelmet, amiben azt közölte, hogy minden a legnagyobb rendben van.

Az építész arra hivatkozott, hogy nem volt felelős műszaki vezetője az építkezésnek, ő pusztán – a gyakorlatban elterjedt módon – a nevét adta az egészhez. Ez építéshatósági szempontból valóban jogellenes, viszont nem alapoz meg kártérítést, mivel az ő tevékenysége és a bekövetkezett kár között nincs ok-okozati összefüggés.

Az építtető szerint azzal, hogy az építész aláírta a használatbavételiengedély-kérelmet, tanúsította, hogy az elkészült házzal minden rendben van. Az volt a megbízatása, hogy utólag nézze meg, rendesen áll-e a ház, de mivel ezt a feladatát nem látta el, kártérítést kell fizetnie.

A bíróság megnézte a jogszabályokban, mi a feladata az építkezés felelős műszaki vezetőjének. Ő az építés-szerelési munkákat irányító személy, aki megfelelő végzettséggel és gyakorlattal is rendelkezik. Ebből a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az építész nem töltötte be ezt a pozíciót, pusztán az aláírását adta a használatbavételi engedély megszerzéséhez, ami valóban jogellenes, de mivel a megbízása nem az építkezés vezetésére, hanem a tervezésre szólt, ezért semmilyen kötelezettségét nem mulasztotta el, kárt nem okozott, tehát kártérítéssel sem tartozik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek