Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Komoly vitát váltott ki a tudósok körében, hogy Kínában nemrégiben „kijavítgatták” egy embrió génjeit. A Szun-Jat Szen Egyetem professzora bejelentette, hogy kiiktatták egy súlyos és örökletes vérképzőszervi betegség génjét. A próbálkozások nem új keletűek: az amerikaiak néhány éve mesterséges gént ültettek be egy embrióba. Ám a mesterségesen fogant embriót 5 nap múlva erkölcsi okok miatt és engedély hiányában elpusztították.
A kísérleteket az mozgatja, hogy így elkerülhető lenne például a rák vagy a vérzékenység. Elméletileg a születendő gyerek magasságát, külsejét is lehetne befolyásolni. Kérdés, hogy felháborító vagy elismerésre méltó-e a legutóbbi kínai felfedezés?
A kutatók elismerik, hogy emberi embriókon nem is lehetne kutatásokat végezni, ha a szigorú etikai szabályokra hallgatnának. Úgy vélik, a hosszú élet és a sokáig megtartott egészség titka a gének átszerkesztése.
A kínai tudósok szerint a génmódosítás következő lépése az ember. Azt nyilatkozták: „A jövőben mindez lehetővé válik, és sok családot szabadít meg a szenvedéstől.”
Ugyanakkor a legtekintélyesebb tudományos folyóiratok erkölcsi aggályok miatt nem publikálták az eredményt. A katolikus egyház is elítéli ezt a fajta manipulációt. Még problémásabbá teszi a dolgot, hogy kórházakban maradt „hibás”, azaz életképtelen embriókat használtak a beavatkozásokhoz. Ugyancsak figyelmeztető jel, hogy a gének módosítása csak az embriók egyharmadánál hozta meg a várt hatást. Ha pedig elvétik a beavatkozást, az mutációkat okozhat. Még nagyobb a veszély, hogy a sikerületlen génmódosítás hibái tovább öröklődhetnek. Azt a kínai kutatók is elismerték: veszélyes lenne, ha az eljárás kijutna a laboratóriumi keretek közül, s elterjedne…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu