Húsz százalékkal már drágult - Kell-e aggódnunk?

Van még benne kakaó? - Néhány hónapja írtunk a kakaóról, s az akkor megfogalmazott várakozásunk beigazolódott: ára a korábbi mélypontról 20 százalékkal feljebb került. Vajon kell-e aggódnunk a további áremelkedés miatt?

Ország-világVeseta Nándor2015. 06. 27. szombat2015. 06. 27.
Húsz százalékkal már drágult - Kell-e aggódnunk?

Az év elején még a várttól elmaradó piaci kereslet számított a kakaó árát leginkább befolyásoló tényezőnek. Az utolsó negyedéves keresleti adatok meglepően rosszak lettek, az Egyesült Államokban több mint 10, a korábbi nagy ígéret Ázsiában pedig 18 százalékkal esett vissza a csokoládéfogyasztás. A tavaly ősszel elszálló árak ismeretében a kereslet csökkenése részben érthető – még úgy is, hogy a javuló gazdasági kilátások miatt világszerte a fogyasztás emelkedésével számoltak a nagy elemzőházak.

Az afrikai kontinens legnagyobb termelőitől (Elefántcsontpart, Ghána) a tavalyi szintet elérő idei termésre volt kilátás. Ez utóbbiban azonban csalódniuk kellett a kereskedőknek. Ghána már kora tavasszal jelezte, hogy nem tudja hozni a korábbi adatokat, sőt: a tavalyi 810 ezer helyett az idén csupán 696 ezer tonnára van kilátás. A csapadékhiány miatti alacsonyabb terméshozamok mellett növénybetegségek is csökkentették a betakarítható mennyiséget. Egy ideig úgy tűnt, hogy Elefántcsontpart képes pótolni a kieső mennyiséget, de a tavaszi csapadékhiány ott is keresztülhúzta a számításokat.

A Nemzetközi Kakaó Szövetség néhány hete 3,2 százalékkal, 4,16 millió tonnára mérsékelte az őrölt kakaóra adott idei becslését. Számításaik szerint az idei kereslet 38 ezer tonnával haladhatja meg a kínálatot – a tavalyi szezonban még 14 ezer tonnányi kínálati többletről számoltak be. A jövő évi kilátások egyelőre nagyon bizonytalanok, az El Niño hatás – sok más trópusi növényhez hasonlóan – a kakaótermelést is érinti. Az időjárási előrejelzések alapján ősztől az év elején látottnál is nagyobb szárazságra kell számítani.

A szervezet – egyik korábbi tanulmányára hivatkozva – az El Niño által okozott terméskiesést globális szinten 2,4 százalékra becsüli. Ez előrevetíti, hogy jövőre kakaóból az ellátás még feszesebb lehet. Ám jelenleg mégsem ez, hanem a júniusban lezúduló óriási mennyiségű csapadék fájdítja a termelők fejét. Az ültetvényeket gombabetegségek kínozzák, a virágok, s a termés egy része elveszett.

A kedvezőtlen állapotokat, ahol lehet, az ültetvények cseréjére használják ki. Ghánában ugyanis sok helyütt már negyvenévesek a telepítések, márpedig a kakaófa tízéves korában éri el a termelési csúcsot, utána évről évre kisebb a leszüretelhető mennyiség. Az Afrikából hiányzó mennyiség miatti űrt Indonézia és Malajzia igyekszik kitölteni, ott jelenleg megfelelőek a környezeti adottságok.

A kínálati oldal szűkülését várhatóan a keresleté is követi majd: az emelkedő nyersanyagárak miatt a kakaófeldolgozók az árrés szűkülésével kénytelenek szembenézni. A fogyasztói kereslet rugalmassága miatt a költségnövekedés csak egy kisebb részét képesek továbbhárítani a vásárlókra. Intő példa erre a Hershey csokoládégyár bejelentése: a vállalatcsoport – melynek leginkább a kínai értékesítés visszaesése okozott csalódást – 300 dolgozóját kénytelen elküldeni a romló piaci feltételek miatt. A cég részvényei jelenleg 10 százalékkal érnek kevesebbet, mint negyedévvel ezelőtt. Szintén az ázsiai kilátások romlásáról számolt be a svájci csokióriás, a Nestlé is.

Attól persze nem kell tartanunk, hogy nassolnivaló híján maradunk, az édességek piacán szerencsére bőven akadnak helyettesítő termékek. A gyártók a reklámjaikkal amúgy is lépten-nyomon igyekeznek elcsábítani bennünket.

 

Szerzőnk, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek