Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Pünkösd hétfőjén Szatmárban szabályosan leszakadt az ég. Délután öt óra körül akkora égzengés támadt, hogy menekült, ki merre látott. Hamarosan megjött a jég is, fél órán keresztül cseresznyenagyságú darabok verték a vidéket.
Kép: Rozsály, 2015. május 26. Jégesőben tönkrement kukoricaültetvény Rozsály határában 2015. május 26-án. Az eddigi összesítés alapján több mint húsz települést sújtott jégverés az előző napi kora esti viharban Szatmárban. Rozsályon fél óra alatt 68 milliméter csapadék hullott, a vihar elvonulása után csaknem bokáig érő, borsó nagyságú jég borította az utakat és a földeket, a jég minden szántóföldi növénykultúrát elvert. MTI Fotó: Vajda János, Fotó: Vajda János
Letarolt napraforgó- és kukoricatáblák, agyoncsépelt gyümölcsösök és uborkaültetvények maradtak utánuk, de megsemmisültek a kiskertekben a zöldségágyások is, a földön heverő szamócáról nem is beszélve. Több mint húsz települést érintett a jéggel érkezett vihar, a károkat több százmillió forintra teszik a szakemberek. Csenger, Csengersima, Szamosbecs, Császló, Kisnamény, Gacsály, Zajta, Rozsály, Méhtelek, Garbolc, Kispalád, Botpalád, Túrricse, Tisztaberek, Sonkád, Kölcse, Milota, Tiszacsécse, Tiszakóród, Nagyhódos és Kishódos mélyebb fekvésű részein még másnap is seperni lehetett a jeget. Az edények 65–90 millimétert mértek, ami gyakorlatilag kéthavi csapadékmennyiségnek felel meg.
A vihar szokatlan mód keletről, Szatmárnémeti felől érkezett, ami a tapasztaltabb helybéliek szerint mindig nagyon rosszat jelent. A Nagyhódoson gazdálkodó és a szomszédos Kishódoson polgármesterkedő Krakkó Zsigmond is tudta, hogy baj lesz, de azon túl, hogy fedél alá bujtatta az autóját, nem tehetett semmit. A falu határában legelésző tizennyolc szarvasmarháját féltette a legjobban, hiszen arra már nem volt idő, hogy fedett helyre hajtsa őket. Szerencsére mind megúszta a vihart. Rosszabbul járt a szomszédos Kispalád csordája: úgy szétszórta a vihar, hogy órákba telt újra összeterelni.
– A napraforgó- és az uborkatermesztők jártak a legrosszabbul, hiszen az ő ültetvényeikben gyakorlatilag száz százalék a kár – mondja. – A kukorica talán még magához térhet, a kilyuggatott napraforgó viszont már nem hoz egészséges bugát. Az uborkát földig verte a jég, a termesztők kezdhetnek mindent elölről. Minket, állattenyésztőket pedig a Túr áradása is sújt majd, mert elönti az árteret, s összesározza a füvet, amit épp most kellene kaszálni.
A közeli Rozsályon 68 milliméter eső hullott, a vihar elvonulása után csaknem bokáig érő, borsónagyságú jég borította az utakat és a földeket. Sztojka Zoltán polgármester szerint a környéken minden szántóföldi növénykultúrát elvert a jég, de nem kímélte a vidék híres almáskertjeit sem. Ebben az évben a minőségi alma reménye elszállt, a termelők örülnek, ha majd léalmaként értékesíthetik a gyümölcsöt. A nagy bajban viszont rég nem látott összefogásnak tanúja a környék: a térség országgyűlési képviselőjének, Tilki Attilának köszönhetően és a kistérségi társulás koordinálásával a vihar sújtotta falvakat többek között palántával segíti a többi település.
A Rozsálytól jó harminc kilométerre lévő Sonkádon aki csak él és mozog, az uborkaföldeken dolgozik: húzgálják ki a rongyosra vert uborkatöveket. A kertekben jó héttel a jég után is áll a víz, ám a földet meg kell szabadítani a halálra sebzett növényektől, ha újra akarják kezdeni az uborkázást. Így tesznek Liszák Györgyék is, akik abban bíznak, hogy talán nem futottak még ki az időből. – A most elültetett palánták öt-hat hét múlva kezdik hozni az első termést – mondja Liszák Györgyné. – Reméljük, meleg éjszakák jönnek, s felgyorsul a palánta növekedése. De az ültetés előtt még rengeteg a tennivaló. Fertőtleníteni kell, majd kimosni a talajt, aztán újracsövezni a teljes területet, ami újabb félmillió forintos kiadást jelent. De talán még kihozzuk nullára az évet. Csak újabb csapás ne jöjjön…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu