Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Görögországnak sikerült kihátrálnia hétfőn az ország elnyelésével fenyegető örvényből, legalábbis ideiglenesen. A sorsukról szóló döntést az eurózóna tagországai csütörtökre halasztották, de további csúszás sem kizárt (A csütörtöki nap sem hozott áttörést - a szerk.).
Kép: Athens, Greece. 22nd June 2015 -- Protesters wave Greek and EU flags in front of the Greek Parliament. -- Pro-euro protesters gathered in front of the Greek Parliament urging the government to reach an agreement during negotiations with its creditors. Minor scuffles occurred when anti-euro protesters tried to stage a counter demonstration., Image: 250690615, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis, Fotó: Profimedia
Negyvennyolc órát kapott Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök arra, hogy megegyezzen országa hitelezőivel, és így véget vessen az immár öt hónapja tartó válságnak. Maratoni hosszúságú tárgyalásokat követően az érintett államok vezetői megállapították, hogy Ciprasz kormánya mindenképpen egyezségre akar jutni. A görögök bemutattak egy általuk kivitelezhetőnek tartott intézkedéscsomagot, amely már alkuképes távolságban van a hitelezők követeléseihez: a nagyobb áfa és a magasabb nyugdíjkorhatár is szerepel benne.
Az eurózóna vezetői megállapodtak: felgyorsítják a tárgyalások ritmusát, hogy szerdán meg tudjanak egyezni a görögökre vonatkozó megszorításokról, s hogy az egyezményt hétvégén alá is írhassák. Az idő szorít, Görögországnak legkésőbb a hónap utolsó napján 1,6 milliárd eurót kell törlesztenie a Nemzetközi Valutaalapnál. Ha a hellének nem lesznek képesek fizetni, nem kapják meg a következő, 7,2 milliárd eurós kölcsönrészletet.
Ekkor Görögország fizetésképtelenné válik, s elkerülhetetlen lesz az államcsőd. Ennek következménye lenne, hogy kizárják az eurózónából, s visszatérhet a nemzeti fizetőeszközéhez – holott a görögök mindenképpen EU- és eurózóna-tagok kívánnak maradni. Ebből kifolyólag egyrészt fenekestül felfordulna a közös valuta rendszere, másrészt pedig szinte biztos, hogy a görög drachma vágtázó inflációja bedöntené az amúgy sem erős görög gazdaságot és nyugdíjrendszert. Ráadásul a csődben lévő ország a pénzpiacról hitelt sem igazán tud felvenni, legfeljebb azoktól, akik spekulatív céllal fektetnek be.
Ciprasznak nincsenek jó napjai: ha a reformcsomagot elfogadja az eurózóna, azt át kell verekednie a parlamenten is. Nem lesz könnyű elfogadtatnia kormánya radikális tagjaival egy olyan egyezményt, amely ellentétes pártja, a Sziriza megszorításellenes elkötelezettségével.
Az pedig, hogy az utca embere milyen külön műsort szolgált napokig-hetekig, már mellékes is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu