Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy vállalkozó nagy összegű hitelt vett fel, hogy megépíttessen egy folyóparti vendégházat. Az épület még nem készült el teljesen, amikor kiderült, hogy arrafelé nagy árvízi tározó épül, aminek a területébe beleesik a félkész vendégház is. Ez a tragikus fordulat természetesen oda vezetett, hogy a vállalkozó abbahagyta az építkezést. A félkész szálló építési engedélye lejárt, és mivel a területet tározónak jelölték ki, újabb építési engedélyt sem lehetett rá kérni. Elkezdődött a kisajátítási eljárás, amelyben a félkész épületet 37,5 millió forintra becsülték fel.
A vállalkozás időközben csődbe ment, a felszámoló nekilátott a vagyon értékesítésének. Ő úgy látta, hogy a félkész vendégház értéke a bontott építőanyag értékével egyenlő, mínusz a bontási költségek – vagyis alig ér ötmillió forintot. A felszámoló pályázaton meghirdette az ingatlant, és eladta ötmillió forintért egy szerencsés illetőnek, aki azzal a lendülettel továbbadta az államnak harminchét és fél millió forintért, így könnyen-gyorsan keresett több tízmillió forintot.
Ez a manőver viszont enyhén szólva is felbosszantotta a bankot, amely csak a hitel töredékét kapta vissza, hiszen a felszámoló csupán ötmillió forintot kasszírozott a cég legnagyobb vagyonáért, miközben az állam hat és félszer ennyit adott volna érte. Ezért a bank beperelte a felszámolót, hogy nem járt el a megfelelő gondossággal, amikor értékesítette az ingatlant, hiszen csak ötmilliót kapott érte, miközben kártalanítással 37,5 milliót is bezsebelhetett volna.
A felszámoló azzal védekezett, hogy a csődtörvény szerint ő pályázat vagy árverés útján értékesítheti az ingatlant, vagyis kisajátítással nem. Ezért a rá vonatkozó szabályok szerint járt el, hozzátéve, hogy nem is tudott a kisajátítási eljárásról, mert arról hivatalos értesítést nem kapott.
A bíróság viszont kimondta, hogy a felszámolónak – amennyiben tudott az épülő árvízi tározóról – jogászként tudnia kellett a kisajátításról is. S ha kisajátításra nem is adhatta oda az államnak, az ingatlan árát ahhoz képest kellett volna megszabnia a pályázaton, hogy az állam mennyit kínált érte. Másrészt a pályázatba bele kellett volna írnia, hogy ezért a romért az állam bármikor ad harminchét és fél millió forintot. Vagyis a felszámoló valóban nem a megfelelő gondossággal járt el, ezért a két ár különbözetét meg kellett térítenie a banknak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu