Szenvedések csatája

SZÁZ ÉVVEL EZELŐTT KEZDŐDÖTT az isonzói ütközet, az első világháború egyik legszörnyűbb harcsorozata. Egy pár száz négyzetkilométernyi terméketlen fennsík birtokbavételéért sok százezer olasz, osztrák, német, bosnyák, román, horvát áldozta az életét. De az olasz mellett egyik nemzet se hozott akkora áldozatot, mint a magyar – százezernél is több felmenőnk nyugszik ott a sziklákba vájt sírokban.

Ország-világBalogh Géza2015. 09. 15. kedd2015. 09. 15.

Kép: Stellung einer Österreichisch-ungarischen Einheit an einer Bergflanke oberhalb des Isonzos - Frühjahr/Sommer 1917 - 01.03.1917-01.10.1917 Austro-Hungarian army position on a mountain above the Isonzo river - spring / summer 1917 - 01.03.1917-01.10.1917, Fotó: ullstein bild

1 Weltkrieg in den Julischen Alpen / Isonzo
Stellung einer Österreichisch-ungarischen Einheit an einer Bergflanke oberhalb des Isonzos - Frühjahr/Sommer 1917 - 01.03.1917-01.10.1917 Austro-Hungarian army position on a mountain above the Isonzo river - spring / summer 1917 - 01.03.1917-01.10.1917
Fotó: ullstein bild

Egy évvel korábban, 1914 nyarán egy szerb fanatikus meggyilkolja a Monarchia trónörökösét, Ferenc Ferdinándot, majd hamarosan kitör az I. világháború. Akkor persze még nem tudták, hogy világháborúvá szélesedik az osztrák–magyar–szerb csetepaté. Úgy indult, hogy a Monarchia megregulázza a folyton renitenskedő rácokat, s „mire a falevelek lehullnak”, otthon lesznek a csapatok. Nem így történt. A szerbpátyolgató és világhatalmi státusról ábrándozó oroszok nyomban megtámadták az osztrák–magyar és az időközben szintén háborúba lépő német csapatokat, de az angolok, franciák se akartak kimaradni a jóból – elkezdődött a nagy háború.

Váltakozó sikerrel folyt a küzdelem, és 1915-ben Olaszország is belépett a háborúba. Korábban ugyan a központi hatalmak szövetségese volt, de elérkezettnek látta az időt, hogy Ausztriától megszerezze az Adria partvidékét, a dalmát szigeteket, az Isztriai-félszigetet, közte Triesztet, a Monarchia legfontosabb kikötőjét. Nekünk, magyaroknak ugyan vajmi kevés közünk volt Isztriához meg Trieszthez, de az 1867-es kiegyezés értelmében közös a Monarchia hadserege, így hát a bécsi parancs értelmében menni kellett nekünk is.

Az Isonzó egy kis hegyi folyó, leginkább a mi Marosunk felső szakaszához hasonlíthatjuk. A vize is pont olyan valószínűtlenül kék, mint a Marosé, de a fölé tornyosuló hegyek sokkal magasabbak, 2000–2400 méteresek. Azokat a megmászhatatlannak tűnő csúcsokat védték a magyar bakák. Szinte mind alföldi katona volt, akik soha az életben nem láttak addig hegyet. A Velence felől támadó olaszok a nagy hegyeken átkelve igyekeztek Trieszt felé, velük szemben pedig a nagyváradi, temesvári, debreceni ezredek. És a legendás, a legnagyobb áldozatokat hozó 46-os szegediek.

Két éven át folyt az öldöklő küzdelem, a mieink tizenkét véres csatában verték vissza a támadó olasz elit hegyi alakulatok egységeit. Az 1915. július 18-a és augusztus 3-a között dúló második volt talán a legszörnyűbb.

A forró karsztfennsíkon vívott tizenhat napos ütközet során a harcoló katonák százezrei elkeseredett kézitusában küzdöttek állásaik megtartásáért, miközben a mindkét oldalról bombázó nehéztüzérség véres sorokat vágott közöttük. Becslések szerint csak abban a csatában körülbelül 90 ezer ember vesztette életét – a két tábor között nagyjából fele-fele arányban oszlottak meg a veszteségek –, miközben a mészárlás nem hozott semmilyen érdemi változást.

Az olaszok egyetlen rohammal nem tudták áttörni a magyar–osztrák vonalakat, a mieink pedig lövészárkokat kezdtek vájni a kopár sziklákba, mert addig semmi se védte őket az olasz ágyúgolyóktól.

A küzdelem 1917 októberéig tartott, amikor kitört az orosz forradalom, és a cári csapatok feladták a keleti fronton a harcot. A magyar– osztrák csapatok az ott felszabaduló erőkkel megtámogatva átfogó ellentámadásba kezdhettek az olasz fronton.

Az előrenyomuló monarchiabeli és német csapatokat az olaszok nem tudták megállítani Caporettónál, s visszavonultak a Piave folyóig. A 12. isonzói csata teljes győzelmet hozott a Monarchia számára, az isonzói frontszakasz stratégiai jelentősége pedig megszűnt.

Az isonzói csaták során egymilliónyi olasz katona halt meg, tűnt el vagy sebesült meg, a Monarchia vesztesége ennek a fele volt. A közös hadseregben szolgáló magyar halottak száma meghaladta a százezret, a sebesülteké pedig a félmilliót. A magyar nép emlékezetében Isonzó és Doberdó a fájdalom szinonimája lett, versek, népdalok sokasága szól az ottani keserű történésekről. Az egyik legmegrázóbb magyar katonanóta így hangzik:

„Kimegyek a doberdói harctérre, / Feltekintek a csillagos
nagy égre, / Csillagos ég, merre van a magyar hazám, / Merre sirat engem
az édesanyám? / Jaj, istenem, hol fogok én meghalni, / Hol fog az én
piros vérem kifolyni? / Olaszország közepébe lesz a sírom, / Édesanyám,
arra kérem, ne sírjon…”

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek