Itt a vodka, hol a vodka? Óraátállítás elhalasztva, káosszal - és egyéb hírmorzsák

Hírmorzsák a Szabad Föld 2015. 44. számának Külvilág rovatában.

Ország-világMunkatársunktól2015. 10. 31. szombat2015. 10. 31.
Itt a vodka, hol a vodka? Óraátállítás elhalasztva, káosszal - és egyéb hírmorzsák

ITT A VODKA, HOL A VODKA?
Maloja Perekopnoje 600 lelkes orosz falucska, Moszkvától 1000 kilométerre. Épp e „világvégi” települést szelte át egy kamion, s közben balesetet szenvedett. A sofőr elfutott, a segítségére siető falusiak pedig már csak a rakományt találták meg: 20 ezer palack vodkát. Az üvegek – a hírek szerint – nagyjából épségben vészelték át a balesetet. Csakhogy a kiérkező rendőrök már semmit nem találtak: mindössze az egy hete dáridózó helybélieket. És hogy, hogy nem: azóta a zsaruk sem tértek vissza a központba, hiába rendelték be őket...

IDŐ-ZŰRZAVAR
Senki nem tudja, mennyi az idő pontosan Törökországban. Illetve tudják, csak éppen káosz van: a november elsejei választások miatt Erdogan elnök elhalasztotta november 8-ra az óraátállítást. A polgárok ezt tudomásul is vették, ám a gépek már nem: a telefonok, számítógépek automatikusan átálltak a téli számításra. Nem egyértelmű hát, melyik kütyü mutatja a „jó" és melyik a „rossz" időt.

99
korbácsütésre
(fejenként) és tizenegy, illetve kilenc év börtönbüntetésre ítéltek két, külföldön komoly szakmai elismeréssel bíró iráni költőt. Elítélőik bűneik közé sorolják, hogy kezet fogtak egy nővel. De mindemellett államellenes tevékenységgel és a szentségek megsértésével is vádolják őket. Fatemeh Ekteszarit és Mehdi Muszavit már többször volt fogságban, először 2013- ban vették őket őrizetbe. Civil foglalkozásuk szerint mindketten orvosok; elfogásukról az amerikai írószövetség, a PEN számolt be.

GYENGÉLKEDŐ VEZETŐ
A Nobel-békedíj után 26 évvel később újabb rangos elismerésben részesítették a dalai lámát: az amerikai alkotmánynak szentelt philadelphiai múzeum Szabadság-érmét kapta meg. (Az elismerést korábban kiérdemelte már többek között Malala Juszafzai, a fiatal pakisztáni emberjogi aktivista és a lengyel Szolidaritás szakszervezeti mozgalom vezetője, Lech Wałęsa.) Ám a tibeti vallási vezető ezt egészségügyi állapotára hivatkozva nem vette át. A nyolcvanéves dalai láma már 1959 óta él Indiában: a kudarcba fulladt, kínai hatalom elleni tibeti felkelés után száműzték hazájából.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek