Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szakíts, ha tudsz - Recseg-ropog az Európai Unió váza. Miközben Németországban Angela Merkel kancellár népszerűsége a mélypontra zuhant a menekültválság és a Volkswagen-botrány hatására, a hétvégén tartományi választásokat tartottak a spanyoloktól való elszakadásért küzdő Katalóniában, valamint Felső-Ausztriában is, ahol a szélsőjobboldali szabadságpárt erősödött. Az uniós tagságot támogatók aránya Nagy-Britanniában is tovább esett.
Kép: Sept. 27, 2015 - Barcelona, Catalonia, Spain - Supporters of the cross-party electoral list 'Junts pel Si' (Together for the yes) cheer during the Election Night party atBarcelona's Mercat del Born. (Credit Image: © Matthias Oesterle via ZUMA Wire), Image: 260308671, License: Rights-managed, Restrictions: Not available for license and invoicing to customers located in Finland., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis, Fotó: Profimedia
VESZTESEK ÉS NYERTESEK
A katalán parlamenti választások eredménye „keserédesre” sikerült, mivel a Junts pel Sí (Együtt az Igenért) tömörülés pártjai összességében az eddiginél kevesebb képviselőt küldhetnek a katalán parlamentbe. Most 62 mandátumot nyertek, míg eddig 71 helyük volt. A függetlenségpárti erők azt ígérték, abszolút többség birtokában másfél éven belül kikiáltják a katalán autonómiát. A választók többsége azonban nem támogatta a függetlenséget, mert az önálló Katalóniát akaró pártokra 49,8 százalék szavazott. Fontos kérdés, lehetséges-e Katalónia egyoldalú kiválása Spanyolországból (a spanyol alkotmány szerint nem), és milyen hatása lesz az eredménynek a nemzetpolitikára, a decemberi parlamenti választásokra.
HATÁSOS SZLOGENKAMPÁNY
A bevándorlásellenes Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) megkétszerezte szavazóinak számát az előző választások eredményéhez képest a hétvégén tartott felső-ausztriai parlamenti választásokon, ezzel a második legerősebb párttá lépett elő a tartományban. A nem hivatalos végeredmény szerint a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) 36 százalékot ért el, 10 százalékpontot veszítve 2009-es eredményéből. Az FPÖ 30 százalékon végzett. Az „Idegenként a saját hazánkban” és az „Új mecsetek helyett új lakásokat” szlogenekkel hódító FPÖ már a tavaszi burgenlandi és stájerországi választásokon is aratott. A hatévente tartott felső-ausztriai választáson egymillió ember szavazhat.
LELÉPNÉNEK
Ha most rendeznék Nagy-Britanniában az uniós tagságról szóló népszavazást, akkor a többség a kilépésre szavazna. A YouGov közvélemény-kutató cég által készített, hétfőn ismertetett felmérés kimutatta, a brit választók 40 százaléka arra voksolna, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból, és 38 százalék pártolná a bennmaradást. A brit EU-tagság fenntartásának hívei még a nyár elején is tíz százalékpontos előnyben voltak. Az európai menekültválság azonban átfordította a közhangulatot. A válaszadók 6 százaléka úgy nyilatkozott, hogy nem venne részt a referendumon, 16 százalék pedig nem tudja, merre szavazna. Néhány héten belül ez a második olyan kimutatás, amely a brit EU-tagság feladását pártolók többségét jelzi.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu