Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Levadászott bombázó - Bekövetkezett, amitől szeptember 30. óta retteg a fél világ: a hatalmas erőkkel Szíriába vonuló orosz repülőgépek egyikét lelőtték. Nem a – papírforma szerint – közös ellenségnek kikiáltott Iszlám Állam, még csak nem is a szíriai ellenzék hadserege, hanem a Nyugat térségbeli szövetségesének számító, NATO-tagállam Törökország. Erre szokták azt mondani: nagyon súlyos incidens. A Kreml szóvivője nem sokáig tartotta magában e nagyon súlyos kritikát, Szergej Lavrov ankarai látogatását is lemondták. Az időzítés azonban nem elsősorban a külügyéri vizit miatt fontos. A november 13-i párizsi merénylet után a francia elnök által a szír hadszíntérre megálmodott orosz–amerikai nagykoalíció dőlhet dugába az óvatlan török akciótól.
A levadászott bombázó esete nem a békés rendezés irányába sodorja az amúgy is kusza közel-keleti válságot. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, mindkét fél ártatlan és cáfol. Az oroszok tagadják, hogy megsértették Törökország légterét, a törökök bizonygatják, hogy csupán a tizedik figyelmeztetés után lőttek. Közben a légi felvételeket égető bizonyítékul tették közzé a törökök: ezen jól látható a lelőtt Szu–24-es és az elfogására felküldött török F–16-os útvonala. A radarkép szerint a Szu–24-es valóban megsértette a török légteret, bár az a kis nyúlfarknyi terület, amely felett – igaz, többször is – átrepült, nincs két kilométer széles se.
A helyzetet az is élezi, hogy az oroszok elsősorban nem az Iszlám Államot bombázzák, hanem a szír szunnita ellenzék különböző frakcióit, amelyek közül több az USA és Törökország támogatását élvezi. Az oroszok a párizsi merénylet óta jelentősen kiterjesztették hadműveleteiket Szíriában, és néhány napja a francia hadsereg is megdupláztaa Szíria felett bevethető gépeik számát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu