Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MINÉL TÖBBET TUDUNK a balatoni busáról, annál több új kérdés vetődik fel vele kapcsolatosan. Egy azonban bizonyos: a tóba 1983-ban telepített halnak már rég el kellett volna tűnnie, mégsem ez történt. Ez pedig nem jó a tónak.
Kép: Balatonudvari, 2013. október 22. Csanaki Gábor halász beemel a csónakba egy busát a Balatonból Balatonudvari közelében 2013. október 22-én. A tóban 3-5 ezer tonna busa él, amelyet a tervek szerint évente 150 tonnával csökkentenek. MTI Fotó: Varga György, Fotó: Varga György
Hogy miért kellett volna eltűnnie a busának a Balatonból? Azért, mert átlagosan húsz évig él, a Balaton nem alkalmas a szaporodására, tudtuk meg Tóth Viktortól, a tihanyi Limnológiai Intézet tudományos főmunkatársától. A nemrég zárult 57. Hidrobiológus Napokon elhangzott előadások számos új szempontot vetettek fel a tó halfajával kapcsolatban. A legfőbb kérdés az, hogy ha a busa a Balatonban nem szaporodik, akkor miként lehetnek benne néhány éves egyedek is. Kétféle válasz adható: bár az annak idején a Kínából a tó tisztítása érdekében betelepített fajnak hosszabb folyószakaszra van szüksége utódok „létrehozására”, eddig ismeretlen ok miatt a nagy tavunkban mégis tud szaporodni.
A másik ok az lehet, hogy a busáknak folyamatos az utánpótlásuk a tó vízgyűjtő területén lévő halastavakból. Az állatok genetikai vizsgálata ezt valószínűsíti. Éppen ezért a kutatók javasolják, hogy a busát olyan részen semmiképpen se lehessen tenyészteni, ahonnan aztán a tóba kerülhet. Azt elismerik, hogy a ponty szaporítása nagyobb „macera”, mint az egyszerű, igénytelen és nagytestű – tízéves korára akár másfél méteresre és 30–40 kilósra is megnövő – busáé, ám a természet szempontjainak sem szabad másodlagosnak lenniük. Itt lenne feladata az államnak, amelynek jogszabály alkotásával be kellene avatkoznia a folyamatokba.
És hogy mi a baj a busával? Az, hogy idegenhonos, miáltal nincs természetes ellensége – viszont a magyarországi fajok elől „lelegeli” a táplálékot. Az őshonos fajok pusztulásával pedig még sérülékenyebbé válik a természet egyensúlya, ami végső soron senkinek sem jó.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu