Egerekben már működik

Dán tudósok terhes nőknek szánt maláriaellenes oltóanyagon kísérletezve véletlenül rájöttek, hogy a trópusi betegséget okozó élősködők éppúgy megtámadják a rákos sejteket, mint a méhlepényt. E felismerés új eljárást eredményezett, amely laboratóriumi körülmények között ígéretesnek tűnik.

Ország-világ(kg)2015. 11. 12. csütörtök2015. 11. 12.
Egerekben már működik

A tudósok régóta sejtik, hogy a magzatot tápláló placenta hasonlít a daganatokra, maga a méhlepény is olyan szerv, amely pár hónap alatt néhány sejtből nő körülbelül egykilós szervvé. Hasonlóan működnek a tumorok is, mikor agresszívan növekednek egy viszonylag idegen közegben. S a méhlepényben és a rákos sejteknél is egy szénhidrát felelős a gyors növekedésért. Ezt támadják meg a szúnyogok által terjesztett malária élősködői, melyek a méhlepényhez egy fehérjével kötődnek. A kutatók laboratóriumban előállították ezt a fehérjét és mérget adtak hozzá.

A mérgezett fehérje a tesztek daganatos mintáiban fellelte a rákos sejteket, és az esetek 90 százalékában elpusztította azokat. Az eljárás nemcsak a sejttenyészetekben, de rákos egerekben is működött.

A felfedezés azért jelentős, mert a mai rákkezelések a tumorsejtek mellett az egészségeseket is elpusztítják. A nagy kérdés, hogy ez a módszer működik-e az emberi testben? Tervek szerint az első humán teszteket négy éven belül elvégzik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek