Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lefölözött támogatás - Túlárazás. Korrupció. Ezt eredményezik az uniós támogatások. A hozzánk – és egyébként más tagországokhoz is – érkező pénzek az ország fejlődését hivatottak támogatni, ám ezzel gyakran visszaélnek.
Kép: Debrecen, 2014. augusztus 6. Játszótér a felújított Békás-tó mellett Debrecenben 2014. augusztus 6-án. Befejeződött a debreceni Nagyerdő parkerdejének felújítása, így teljesen megújult a város zöld szíve. Felújították a Nagyerdei Szabadtéri Színpadot, megújult és kibővült a Békás-tó és környéke, játszóteret, kondiparkot és aktív tanösvényi zónát is kialakítottak a Nagyerdőben. Az Európai Unió és a kormány 2,1 milliárd forintos támogatását az önkormányzat 500 millió forinttal egészítette ki. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt, Fotó: Czeglédi Zsolt
Nem elég hatékony az uniós pénzek elosztása, ráadásul a korrupció melegágya is lehet a pályázati pénz – derül ki a Transparency International (TI) Az uniós források korrupciós kockázata című értekezéséből.
A szakmai korrupciót megfékező és az átláthatóságot ösztönző független szervezet tanulmánya kitér rá, hogy évente bő ezermilliárd forintot kapunk az EU költségvetéséből fejlesztési célra (ezzel a második legnagyobb haszonélvezői vagyunk az uniós forrásoknak), az állami beruházások 95 százaléka is uniós pénzből valósul meg. A pályázatokat pedig rendszeresen felültervezik – az erre szánt pénzt sok esetben nagyobb összegben határozzák meg, mint amennyi valójában szükséges.
A korrupciót generálja továbbá, hogy az uniós pénzek elosztása túlzottan központosított. Kállay László, a TI külső szakértője, a Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint gyakorlatilag nem létezik itthon nem túlárazott projekt. Átlagosan 20–25 százalékkal „lövünk” a valódi ár fölé, ez még nem kiugróan magas arány, az Európai Bizottság ingerküszöbét nem éri el ekkora összeg.
A TI szerint mi, állampolgárok is tehetünk a korrupció ellen: például azzal, hogy magunk ellenőrizzük, egy-egy beruházás mennyibe kerül a valóságban, és mennyi pénzt kér az állam hozzá. Ezt a nyilván bonyolult és nehéz folyamatot könnyítené meg két módszerrel a szakmai szervezet: a hét elején bemutattak egy mobilapplikációt, amelyet ha letöltünk az okostelefonunkra, értékelhetjük a közelünkben lévő beruházásokat.
A másik módszer egy informatikai, közbeszerzési jelzőrendszer, amely a közbeszerzési adatbázisok dokumentumait vizsgálja, ellenőrzi.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu