Jogi esetek: Nem jár pénz a többletért

A megrendelő egy termálkút létrehozását kérte egy vállalkozótól. Tudom, hogy ez önökkel ritkán fordul elő, de az eset arról szól, hogy mi értendő bele egy munka árába, és mi nem.

Ország-világDr. Tanács Gábor2015. 11. 26. csütörtök2015. 11. 26.
Jogi esetek: Nem jár pénz a többletért

A megrendelő azt akarta, hogy legyen egy termálkútja, ami fel tud hozni ezer liter vizet percenként, és nem is akármilyet, hanem 70-75 Celsius-fokosat. Megállapodtak, hogy ez nagyjából 1500 méter mély lesz, a tervezésért, engedélyeztetésért és kivitelezésért a vállalkozó 150 millió forintot kap. Azt is szerződésbe foglalták, hogy ezért a díjért a vállalkozó addig fúr, amíg az 1000 liter/perc kapacitást el nem érik. Viszont, ha azért kell továbbfúrni 1500 méternél, mert a víz még nem elég meleg, akkor méterenként 75 000 forintot kap a vállalkozó pótmunka címén.

A vízügyi hatóság csak úgy engedélyezte a kutat, ha legalább 1600 méter mély lesz. 1600 méteren még nem volt elég meleg a víz, így végül 1700-nál álltak meg.

A vállalkozó kérte, hogy pótmunkaként fizessék ki neki az 1500 méter alatti szakasz fúrását, a megrendelő azonban úgy gondolta, hogy 1600 méterig az átalánydíj fedezte a fúrást, csak az utolsó száz métert kell pótmunkaként kifizetni.

A vállalkozó pert indított.

A megrendelő azzal védekezett, hogy ő egy működőképes termálkutat kért, márpedig annak ebben az esetben a minimális mélysége 1600 méter, miután így kaptak engedélyt a hatóságtól. Ezért 1600 méterig az átalány fedezte a fúrást.

Tulajdonképpen az itt a kérdés, hogy ilyen nagy munkáknál, ami lehet egy családi ház felépítése vagy egy lakásfelújítás is, mi értendő bele az előre meghatározott vállalkozói átalánydíjba, és mi nem.

A törvény szerint többletmunka az, amely a műszaki tartalom megvalósításához szükséges, de nem lett bekalkulálva a vállalkozói díjba. Pótmunka pedig az, amikor menet közben módosítják a tervet, és az eredetihez képest többet, mást kell megvalósítani. A többletmunkáért az előre megállapított átalányon felül nem kérhet díjat a vállalkozó, a pótmunkáért igen.

Esetünkben azonban a szerződés is a megrendelő igazát támasztotta alá. A bíróság szerint 1500 méteren a kútból egyetlen liter vizet sem lehetett kivenni, mert a hatóság nem adott rá engedélyt. Vagyis a kívánt kapacitást csak 1600 méter mélyen érte el a kút, ezért eddig a mélységig a vállalkozó az átalánydíjért fúrt, az utolsó száz méter után illeti csak meg a pótmunkadíj.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek