Mérgező sárgák

Vincent van Gogh napraforgós festményeinek csodálatos sárgája gyorsan fakul. Most új eljárással térképezik fel a festmény színeinek összetételét, amivel remélhetőleg megóvhatják a híres képeket a további károsodástól.

Ország-világU. Á.2015. 11. 13. péntek2015. 11. 13.

Fotó: Maurice Tromp

Mérgező sárgák Fotó: Maurice Tromp

A hét napraforgós festményből négy van veszélyben, melyeket a művész olyan festékkel festett, amit a XIX. század második felében találtak ki. A sárga festék ólom(II)-kromátból áll, ami az ólom krómsavas sója. Vízben szinte oldhatatlan, mérgező hatású. Van Gogh háromféle sárgát kevert, ezzel érte el az ismert színhatást. Az évtizedek alatt ezek a színek fakultak, változtak. A gond az, hogy nem tudni, melyik az eredeti és melyik a megfakult sárga.

A Perugia Egyetem kutatói az új eljárásban egy hordozható spektrométerrel és egy röntgengéppel képesek megállapítani, hogy a festmények egyes részein milyen elemek találhatóak. Ebből következtetnek a festék összetételére, s így megállapíthatják, hogy mely színeknél áll fenn a további fakulás veszélye. A már bekövetkezett károkat nem lehet visszafordítani, de talán megelőzhető, hogy tovább romoljon a helyzet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek