'Mintha kinyitnánk egy égen lebegő ajtót, s belépnénk...'

TÚRABAKANCS VAGY KÖTŐTŰ, kifestő vagy búvárfelszerelés? – bármilyen hobbit is választunk, segít abban, hogy kiteljesedjünk. A lélekgyógyászok is ajánlják, hogy keressünk valamilyen időtöltést, ahogy a hírességek is teszik. Akad, aki vitorlást vesz ezért, másnak elég a színes ceruza, hogy elragadja az áramlatélmény.

Ország-világPalágyi Edit2015. 12. 01. kedd2015. 12. 01.

Kép: L'acteur américain Silvester Stallone vient inaugurer l'exposition Real Love au musee d'art contemporain de Nice (Mamac).L'acteur avait realisé ces toiles entre 1975 et 2015 US actor Silvester Stallone comes to open the Real Love exhibition at the Contemporary Art Museum in Nice (MAMAC) . These paintings were realized between 1975 and 2015 He gave the world Rocky and Rambo, now Sylvester Stallone is revealing his expressionist side in an exhibition of his paintings,, Image: 250710009, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, MAXPPP, Fotó: Profimedia

FRANCE OUT
Silvester Stallone inaugure son exposition de peintures  à Nice
L'acteur américain Silvester Stallone vient inaugurer l'exposition Real Love au musee d'art contemporain de Nice (Mamac).L'acteur avait realisé ces toiles entre 1975 et 2015 US actor Silvester Stallone comes to open the Real Love exhibition at the Contemporary Art Museum in Nice (MAMAC) . These paintings were realized between 1975 and 2015 He gave the world Rocky and Rambo, now Sylvester Stallone is revealing his expressionist side in an exhibition of his paintings,, Image: 250710009, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, MAXPPP
Fotó: Profimedia

A színes gombolyagokról és a kötőtűkről az ősz kontyú nagymamák jutnak eszünkbe, akik üldögélnek a kandallónál, és a lábuknál hosszú sál tekereg. Ehhez képest több fiatal művész, így például a Jó barátokból ismert Jennifer Aniston is bevallotta, hogy kötött már magának sapkát. A szívtipró Ryan Gosling – aki legújabb filmjében tőzsdecápát, azaz brókert játszik Brad Pitt oldalán – szintén szívesen forgatja a kötőtűket. Egy forgatás alatt, idős néniktől tanulta a sima és a fordított szemeket, és állítólag az volt élete legnyugisabb napja… 

A hobbi nem pénz- és időpocséklás, hanem erőforrást jelenthet, állítják a pszichológusok. Akkor érezzük boldognak magunkat, amikor úgy belemélyedünk egy tevékenységbe, hogy megfeledkezünk a térről és időről, véli a magyar származású tudós, Csíkszentmihályi Mihály, aki többek közt a sziklamászás és a festés híve volt. Az áramlatélmény, azaz a flow jó esetben munka közben is elkapja az embert – a művészek és tudósok például, akik nem érzik „favágásnak”, amit csinálnak, erről számolnak be. Kedvenc foglalatosságát űzve bárki átélheti e felszabadító lelkiállapotot. A flow arra sarkall, hogy meghaladjuk önmagunkat, és legalább egy időre kikerüljünk a mókuskerékből. 

Olyan ez – írta le egy költő –, mintha kinyitnánk egy égen lebegő ajtót, s belépnénk. Nem vagyunk egyformák, akadnak, akik szerint az a remek időtöltés, mely lenyugtatja őket a pörgős, stresszes napok után. Az életek fölött döntő, hajszolt orvosok például gyakran fordulnak a komolyzenéhez, és sokan közülük játszanak is valamilyen hangszeren. A Forma–1 száguldó cirkuszának világbajnoka, Fernando Alonso pedig bűvésztrükkökkel szórakoztatja környezetét. 

A lótó-futó menedzsereket vagy vendéglősöket kikapcsolja, ha egész nap bámulják a víztükröt horgászás közben. Mások viszont arra vágynak, hogy elöntse őket az adrenalin, és agyukra menne a bélyeggyűjtés, ehelyett inkább extrém és veszélyes sportot választanak. 

Az igazi különcök így élik ki szokatlan hajlamaikat: a Ponyvaregény rendezője, Tarantino például elpusztult bogarakat szed fel az utcán, s otthon gombostűre tűzve rendszerezi azokat. Johnny Depp denevéreket és galambcsontvázakat gyűjt, igaz, a borászkodás is érdekli.  A bizarr szokásairól ismert Angelina
Jolie tőröket és kardokat gyűjtöget, miközben a férje, Brad Pitt beéri a természetjárással meg a zenével. Értelmes dolgokkal köti le magát a színész Tom Hanks, aki régi, klasszikus írógépeket gyűjt. A kétszáz míves darabot felvonultató kollekciójára olyan büszke, hogy novellát is írt e gépekről. A jövőre 60 éves filmcsillag újabban szívesen fotóz elhagyott fél pár kesztyűket, és a képeket felpakolja az internetre. 

Az izomkolosszusban érző szív dobog – ez derül ki Sylvester Stallone esetében, az akciófilmek szereplője ugyanis szabad óráiban ecsetet ragad. Absztrakt festményeit már tárlaton is bemutatta. 
Sőt, azt nyilatkozta, hogy ő valóban jobb festő, mint amilyen színész, és csak azért szerepel filmekben, hogy pénzt keressen.  

A magyar színészvilágban is többen fordultak a képzőművészet felé: Agárdy Gábor (1922–2006) például ikonokat festett, s akad olyan műve, amelyik a Vatikánba is eljutott. Alföldi Róbert is híres az ecsetkezeléséről, a műgyűjtők elég magas áron kínálják a képeit.  

Páger Antal, aki a II. világháború után emigrált, Buenos Airesben telepedett le, s a barátai biztatására ragadott ecsetet, hogy megörökítse az emlékeit, melyek az óhazához kötötték. 
Alkotásait szinte elkapkodták a honvágytól szenvedő emigráns magyarok. Egyikük elsírta magát a festmény előtt, s a jelenetre Páger így emlékezett vissza: „Én csak néztem azt az embert. A gazdagot. Aki negyven éve kívánkozik haza.”

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek