Jogi esetek: Elmaradt a kártérítés

Egy terhes kismama térdízületbe kisugárzó derékfájdalommal ment kórházba, ami egy hirtelen mozdulat után jelentkezett.

Ország-világDr. Tanács Gábor2015. 12. 10. csütörtök2015. 12. 10.
Jogi esetek: Elmaradt a kártérítés

Azt mondta, hogy trauma nem érte, vagyis nem volt olyan esés, ütődés, amitől eltörhette volna bármijét. Mivel röntgent nem készíthettek róla a terhesség miatt, ultrahangos vizsgálatot végeztek.

Kiderült, hogy a combízület begyulladt, és antibiotikumos kezelést kell alkalmazni. Az asszony állapota javult is. A szülés után viszont kiderült, hogy combnyaktörése volt, és mivel nem műtötték meg azonnal, a combfej elhalt, amit már csak protézissel lehet pótolni.

A kismama az elszenvedett fájdalmak, egészségkárosodás és munkaképesség-csökkenés miatt kártérítésért perelte a kórházat. Keresetét arra alapította, hogy az ultrahangfelvétel alapján látni lehetett, eltört a lába, téves diagnózist állítottak fel, és ezért kell már fiatalon olyan protézissel élnie, amelyet jellemzően időseknek ültetnek be, mert egy élet során összesen kétszer lehet cserélni.

A kórház azzal védekezett: egyrészt a fiatalasszony hazudott arról, hogy bármilyen trauma érte volna, márpedig az ember nem töri el a saját lábát úgy, hogy rosszul lép. Másrészt a combnyak be volt gyulladva, és ebben az állapotban nem lehetett volna összeilleszteni az eltört részeket. Később meg azért nem lehetett volna, mert ezt a műtétet legfeljebb 24 órával a törés után lehet elvégezni, ezután ugyanis elhal a combfej.

Tegyük hozzá: a bizonyítás során kiderült, a nő lába egy héttel azelőtt eltört, hogy kórházba került, de a csontvég nem mozdult el, hanem beszorult, és egy héttel később kiékelődött.

Ennek alapján az elsőfokú bíróság elmarasztalta a kórházat, a másodfokú viszont – jogerősen – elutasította a keresetet. Az első fok úgy indokolta a döntést, hogy a kórház egy amatőr hibával félrekezelte a beteget, nem nézték meg rendesen az ultrahangot, ezért jár a kártérítés. A másodfok viszont úgy gondolkodott, hogy bár valóban rosszul állították fel a diagnózist, a kárt nem a kórház okozta, ugyanis ha felismerték volna a törést, akkor sem műthették volna meg. Vagyis, ha felismerik a törést, akkor is pont ugyanazt kellett volna csinálni, amit végül csináltak is.

A kártérítés fontos feltétele, hogy a károkozó magatartásnak ok-okozati összefüggésben kell lennie a kárral – nem elég, hogy valaki hibázik, az is kell, hogy a hiba a bekövetkezett kár elengedhetetlen feltétele legyen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek