Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
magyarnemzet.hu
Új lökést adott a menekültválság a török–EU-s kapcsolatoknak. Amellett, hogy 11 év után először fogadták uniós csúcstalálkozón a török kormányfőt, az uniós kormányok vezetői megegyeztek Ahmet Davutoğluval: ha Törökország visszatartja az Európába igyekvő közel-keleti bevándorlókat, jelentős pénzügyi támogatást és vízumkönnyítést kap, valamint gyorsítják az Ankarával folytatott uniós csatlakozási tárgyalásokat is. Az eredmény nem sokat váratott magára: alig egy nappal később 1300, Görögországba tartó menekültet kapcsoltak le az ország északkeleti részében. Az alábbiakban a múlt vasárnap tető alá hozott megállapodás főbb pontjait foglaltuk össze.
Kép: SURUC, TURKEY - DECEMBER 19, 2014 - The tent cities in Suruc Turkey near the Syrian Border have seen an increase in the number of refugees seeking shelter. Many have been living in abandoned buildings around the border and are now moving into the camps as winter approaches. An estimated 400,000 people have fled Kobani Syria crossing into Turkey after the Islamic State attacked it in October. (Photo by Gail Orenstein/NurPhoto) *** Please Use Credit from Credit Field ***, Image: 213710430, License: Rights-managed, Restrictions: *** Czech Republic, France, Italy, Slovakia, Switzerland, and UK OUT *** Minimum Rate Applies ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia, SIPA USA, Fotó: Profimedia
VÉDELMI PÉNZ
Amennyiben Törökország aktívan részt vesz az Európai Unió határainak védelmében, 3,2 milliárd eurónyi pénzügyi támogatásra számíthat két éven keresztül, amelyet részben a közös uniós büdzséből állnak, részben a tagállamoknak kell összedobniuk. Törökországban 2,2 millió szíriai menekült él, és már 8 milliárd amerikai dollárt elköltött a helyzet kezelésére, ezért fontos, hogy az EU átvállaljon valamennyit a terhekből. A török miniszterelnök is sietett leszögezni, hogy a pénzt nem Törökország kapja, hanem a Törökországban élő és oda érkező szíriai menekültek. Ezenkívül feladatuk lesz a védelemre nem szoruló migránsok beutazásának megakadályozása is.
VÁLLALHATÓ HOZZÁJÁRULÁS
„Magyarországra mintegy 18 millió euró jut, ez egy vállalható összeg – vélekedett Orbán Viktor. – A ránk nehezedő migránsnyomás enyhítése ennyit megér, ráadásul erkölcsi szempontból is helyesnek gondolom, hogy Magyarország a nemzeti össztermékének arányában ráeső pénzügyi terhet vállalja.” Orbán sikerként könyvelte el, hogy a török–uniós „nagyhatalmi megállapodásba” került egy olyan mondat, amely világosan rögzíti, hogy ennek a megállapodásnak nem része az, hogy Törökországból áthozott migránsokat kötelező erővel szét lehetne osztani az európai uniós országok között.
ALKUPOZÍCIÓK
A csúcstalálkozón nemcsak a menekültekről volt szó. Megegyeztek, hogy energiaügyben stratégiai együttműködést indítanak el az EU és Törökország között. A Déli Áramlat egy évvel ezelőtti meghiúsulása óta nyitott kérdés, lesz-e gázvezeték-építés a térségben, az orosz vagy a kaszpitengeri forrásokhoz? Ha igen, abban milyen szerepe lesz Törökországnak? Szóba került a közös vámunió kérdése is, ebben 2016 végére „minőségi váltást” készítenek elő: Törökország egy 80 milliós piac az uniós vállalatok számára. Újraindul Törökország EU-csatlakozási tárgyalása is. Ennek első, tárgyalásra előkészített fejezete a gazdasági és pénzügyi politikát érinti majd.
magyarnemzet.hu
borsonline.hu
origo.hu
vg.hu
bama.hu
origo.hu
mindmegette.hu
magyarnemzet.hu
borsonline.hu
magyarnemzet.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu