
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Nem enyhült az orosz–török viszony a közelmúltban lelőtt orosz harci gép lelövését követően. Pedig a két ország elnöke személyesen is találkozott a párizsi klímakonferencián.
Kép: Tourists swimming in the pool at the Kremlin Palace Hotel in Antalya, Turkey 11 September 2003 in front of an exact replica of the Moscow History Museum. AFP PHOTO/Mustafa Ozer / AFP / MUSTAFA OZER, Fotó: MUSTAFA OZER
Nem a hadszíntéren vágnak vissza az oroszok Ankarának a közelmúltban lelőtt orosz bombázóért. Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta a törököket sújtó gazdasági szankciókat tartalmazó rendeletet. Ennek értelmében a Kreml korlátozza a kétoldalú kereskedelmet, törli a charterjáratokat, és kötelezően ajánlott módon elvárja az utazási irodáktól, hogy mondják vissza törökországi foglalásaikat. Moszkva érzékeny pontokat tapogatott ki a törökök pénzügyi ütőerén, hiszen Oroszország a második legnagyobb kereskedelmi partnere Törökországnak. Ankara idegenforgalomból származó bevételeinek jelentős hányadát az orosz turisták dobják az ankarai kasszába: tavaly több mint hárommillió orosz nyaralt ott. Ezenkívül január 1-jétől Moszkva visszaállítja a vízumkényszert is Törökországgal szemben, odahaza pedig megkezdték a török üzletemberek vegzálását, az ellenőrzések eredményesnek bizonyultak: eddig harminc üzletembert utasítottak ki, a többieket sok ezer rubeles bírsággal félemlítik meg. A Törökország elleni további szankciók között szerepel az is, hogy az oroszok lemondják a jövőre tervezett első török atomerőmű építésének megkezdését.
A viszony rendezésére egyébként lett volna már lehetősége a két ország vezető politikusának, a lehetőséggel nem éltek. A párizsi klímacsúcson még csak klisék szintjén sem környékezte meg egymást Recep Tayyip Erdoğan és Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök szerint Törökország ipari méretekben kap olajat a terroristáktól. „Alapos okunk van feltételezni, hogy a gép lelövésével akarták fenntartani azoknak az útvonalaknak a biztonságát, amelyeken keresztül olaj jut Törökország kikötőihez, ahonnan azt tankerekkel viszik tovább” – nyilatkozta Párizsban az orosz elnök. A hangvétel magabiztosságának sajátos színezetet adott az a tény, hogy a kijelentés közvetlenül a Barack Obama amerikai elnökkel folytatott megbeszélés, és egy nappal az Európai Unió és Törökország között a menekültek feltartóztatására létrejött megállapodás után hangzott el.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu