Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vagy korán lesz tavasz, vagy az egyik pézsmakacsám tévesztette el a naptárt. Ugyanis január tizedikén letojta idei első tojását, melyet azóta másik négy követett.
Kép: Szabad föld kert mezőgazdaság állattartás háztáji gazdaság O Horváth György kacsa tojás kölstés kotlik 2015 06 25 fotó: Kállai Márton
Tavaly ezt rendes kacsaként január utolsó napján tette. Igaz, a tavalyiakkal sem tudtam mást kezdeni, mint a mostaniakkal: megfőztem, és megettük. Tavaly azért tettem ezt bánkódás nélkül, mert még nem volt mellettük gácsér, tehát magtalanok voltak a tojások.
A mostaniak viszont biztos termékenyek, így aztán mérgelődöm is rendesen. Egyrészt a tojó ugyan tojik, de ebben a hidegben esze ágában sincs kotlani. Még meg sem tépte magát, nem bélelte ki fészkét pehelytollakkal. Másrészt hiába is kotlana, a hidegben a tojások számára nem lehetne elég meleget biztosítani. Harmadrészt pedig: ha netán ki is kelnének a madarak, nincs olyan helyiségem, ahol fel tudnám őket nevelni.
Legalábbis most nem. De még legalább két-három hét, mire összejön egy fészekaljnyi tojás, azt 35 napig kellene keltetni, vagyis már március lenne, mire kikelnének a kiskacsák. Őket aztán két-három hétig előbb 32, utóbb 20-24 fokos hőmérsékletű helyiségben kellene tartani. Mivel nem akarom mesterségesen keltetni, sem nevelgetni a jószágot, így legalább egy hónapig elveszem a tojásokat – és megeszem.
Ezzel a korai tojásciklussal azzal a baj, hogy mire jön a jó idő, az igazi tavasz, egyik tojóm éppen le fog állni a tojástermeléssel. Illetve csak remélem, hogy a másik februárban kezdi el a termelést. A ciklus után néhány hét szünet következik, azaz várhatóan az a tojóm, mely most aktív, éppen áprilisban tart majd szünetet. Pedig jó lenne az idén már végre egy szép állományt összehozni, mondjuk minimum 20-30 saját nevelésű kacsával benépesíteni az udvart. (Erre persze van esély, hiszen a két tojó a tavalyitapasztalatok alapján legalább 120 tojást képest termelni; ha ennek harmadát sikerül kikeltetni és felnevelni, már a tervemnél vagyok.) S ha már tojás: 13 tyúkom szépen produkál a téli napokban is: nagyjából 50 százalékon termelnek.
És bizakodóan jegyzem meg, hogy az őshonos fogolyszínű fajtájú kakas is dolgozik: a tojások egytől egyig szemesek, azaz a tavaszi keltetési idényben ezekből is nagy reménnyel sikerül csibéket kikeltetni.
Ezt viszont nem bízom a tyúkokra – nem hajlamosak a kotlásra –, hanem beizzítom tavalyi szerzeményem, a százdarabos keltetőgépet. Itt a terv 60-70 csibe.
A KACSATOJÁS IS EHETŐ.
Sok madártartó és fogyasztó fél a kacsatojástól. Joggal, de betartva a szabályokat nyugodtan konyhánk egyik alapanyaga lehet e szárnyas tojása is. A kacsatojás könnyebben fertőződik szalmonellával, ezért veszélyes. Ellenben, ha legalább húsz percig főzzük, utána nyugodtan megehetjük. Lereszelve tojáskrémet, feldarabolva salátát, tojáspörköltet, megtöltve akár kaszinótojást is készíthetünk belőle. A lényeg, hogy lágytojásnak, tükörtojásnak, rántottának ne használjuk, mert ott nem kap elegendő ideig és mértékben hőkezelést, mely elpusztítaná az esetlegesen jelen lévő baktériumokat!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu