Leosztályozták a kormányt: 'Szövegértésből elégtelen, demagógiából jeles'

Több mint 11 ezer dühös tanár vágta a táblához a krétát Szlovákiában egy hete. Elegük lett az egyre romló munkakörülményekből, a silány bérekből és abból, hogy évről évre mind több pénzt vonnak ki az állami oktatásból.

Ország-világMunkatársunktól2016. 02. 01. hétfő2016. 02. 01.
Leosztályozták a kormányt: 'Szövegértésből elégtelen, demagógiából jeles'

Több mint 11 ezer dühös tanár vágta a táblához a krétát Szlovákiában a múl hétrn hétfőn reggel.

Elegük lett az egyre romló munkakörülményekből, a silány bérekből és abból, hogy évről évre mind több pénzt vonnak ki az állami oktatásból. Országos, határozatlan idejű sztrájkba kezdtek északi szomszédunknál, 700-nál is több iskolában teljesen vagy részlegesen szünetel az oktatás e hét elejétől. „Eljött az utolsó tanítási óra”, „Szövegértésből elégtelen, demagógiából jeles” – állt a pozsonyi tüntetők transzparensein.

Hogy miért folyik a harc az oktatási miniszter és a sztrájkot elindító Szlovák Tanárok Kezdeményezése közt? Csak ami ilyenkor szokás, kevéske béremelést kérnek – azonnali, 140 eurós fizetésemelést, és garanciát arra, hogy egy év múlva újabb 90 euróval növekedjen a fizetésük –, követelik munkakörülményeik javítását, az iskolák felszereltségének bővítését, ezért a kormánytól az oktatásra szánt költségvetési keret 400 millió eurós megemelésére is javaslatot tettek.

Juraj Draxler szlovák oktatási miniszter már a munkabeszüntetés előestéjén kijelentette a szlovák köztévében, nem tesznek eleget a követeléseknek, a sztrájk nem fogja elérni célját, a kormány nem akar senkivel tárgyalni.

Robert Fico miniszterelnök napokkal korábban kijelentette, hogy csak a választások után lehet szó érdemi egyeztetésről. „A közigazgatás egyetlen területén sem volt olyan magas a fizetésemelés az elmúlt négy évben, mint a tanároknál” – mondta. Amennyiben ismét kormányra kerülnek, folytatni fogják a tanárok helyzetének javítását, és bevonják majd őket a fejlesztési munkálatok előkészítésébe is. A miniszterelnök rámutatott arra, hogy 2012 és 2016 között 22 százalékkal növekedtek az oktatók bérei.

Az OECD adatai szerint a gazdaságilag legfejlettebb országok rangsorában Szlovákia a 33., Magyarország a 34. helyen áll a középiskolai tanárok fizetését tekintve.



Szlovákiában 2935 óvoda, 2113 általános iskola és 868 középiskola működik, ezekben az intézményekben összesen 89 ezer pedagógus dolgozik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek