Megosztott az üvegfalu

Pázmánd, az üvegfalu című írásunk (amely január 8-án jelent meg lapunkban) (lásd a kapcsolódó cikket - a szerk.) meglehetős visszhangot váltott ki a Fejér megyei településen. A dr. Virányiné dr. Reichenbach Mónika polgármester asszony által említett személyek kéréssel fordultak hozzánk, „becsületük megvédése végett” szót kértek az újságban.

Ország-világBiczó Henriett2016. 02. 12. péntek2016. 02. 12.
Megosztott az üvegfalu

Kutai Tibort 1990-től húsz éven át jegyezték a falu első embereként. Elmondása szerint a jelenlegi polgármester asszonnyal a testületen belüli kapcsolatuk sosem volt jó, valótlanságokat terjesztett róla, ezért feljelentést is tett ellene. A bírósági eljárás Kutait felmentette. A hat évvel ezelőtti választásokon 38 szavazattal maradt le Reichenbach Mónika mögött, ezért szerinte valótlan az az állítás, hogy korábbi támogatói csalódtak volna a munkájában, és nem történt fellendülés a településen. Az sem igaz, hogy Pázmánd tévéközvetítéseit ő (Kutai) szüntette meg. A képviselő-testület döntött így azért, hogy a lakosság személyes jelenlétével és ötleteivel támogassa a testület munkáját.

Kutai Tibor szerint dr. Reichenbach Mónika másik állítása azt sugallja, hogy a település csatornázása során eltulajdonított 200 millió forintot. Ez sem igaz. A településre jutó egymilliárd forintos beruházás 95 százalékát uniós és kormányzati forrásból fedezték. Így a lakosságtól beszedett teljes pénzösszegre sem volt szükség: az ingatlanonként befizetett 200 ezer forintból minden érintett, a KIOP-pályázati támogatás aláírását követően, visszakapott 100 ezer forintot. A még megmaradt összegből, lakóegységenként több mint 30 ezer forintot, útépítésre és -javításra fordítottak. Negyedévente minisztériumi irányító hatósági, számvevőszéki vizsgálatok, ellenőrzések zajlottak a beruházás tisztasága érdekében.

A csatornázás során végzett hanyag munka nem az akkori vezetés, hanem a kivitelező cég és a műszaki ellenőrzés felelőssége. Egy utcaszakaszt újra kellett csatornázni, több területen pedig újraburkolni az utakat, a kivitelező költségén. „Szántóföld belterületbe csatolásáról pedig sejtésem sincsen. Ezért kérem, hogy nevesítsék” – mondta Kutai Tibor.

Horváth István önkormányzati képviselő állítja, 39 év folyamatos munkaviszonya van, jelenleg is két bejelentett munkahellyel rendelkezik. A cikkben említett Audi egy vállalkozás tulajdona, a 2014-ben beadott „nullás” személyi jövedelemadó-bevallása nincs összefüggésben a munkaviszonyával.

A polgármester asszony gyermekének megverésével kapcsolatosan jelezte: az érintett szülők felháborodtak Reichenbach Mónika azon kijelentésén, hogy „felnőttek bujtották föl a gyermekeiket”. Horváth István szerint egy hangfelvétel bizonyítja, hogy az iskola igazgatója elmondta: verekedtek a gyerekek, de ilyen csínytevés előfordul ebben a korosztályban. Reichenbach Mónika kisfiának kórházi leletei, és az a tény, hogy a verést követően pszichológushoz kellett járnia, nincs összefüggésben az iskolában történtekkel.

A „notórius feljelentőként” megbélyegzett, folyamatosan támadott Hegyi János Pázmándon is adót fizető állampolgár, dokumentumokkal már többször nyilvánosan is igazolta, hogy a polgármester asszony állítása, mely szerint a település művelődési házának tetőterébe raktáron lévő ablakokat építettek be, nem pedig bontottakat, valótlan állítás. „A pázmándi művelődési házba beépített ablakok – a rendelkezésre álló gyártói szakvélemény szerint is – használt, bontásból származnak,1993-ban készültek. Az értékvesztés, ami a szülőfalumat érte, ne maradjon nyom nélkül, a polgármesteri hivatal másfél éves tétlenségét követően, közérdekű bejelentést tettem a Fejér Megyei Ügyészségen. Az ügy pillanatnyilag ott tart, hogy nagyobb vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és a Btk. 397. §-ába ütköző költségvetési csaláshoz kapcsolódó felügyeleti (ellenőrzési) kötelezettség elmulasztásának bűntette gyanúja miatt a Székesfehérvári Járási Ügyészség nyomozást rendelt el. A cikkben szereplő MVH közölte velem, hogy a jogosulatlanul igénybe vett támogatási összeg visszakövetelése megtörtént.”
 


Az eDemokrácia Műhely Egyesület hívta föl a figyelmünket Pázmándra, arra a falura, amely az országban elsőként csatlakozott az Üvegfalu programhoz.
Ennek lényege, hogy a település önkormányzata a gazdálkodásával kapcsolatos minden információt nyilvánossá tesz a honlapján, az átláthatóság érdekében.
Örömmel mentünk Pázmándra, arra számítva, végre van egy település az országban, amelyben nincs létjogosultsága a korrupció, a haszonszerzés és a csalás szavaknak. Egy összetartó közösségre számítottunk, ahol mindenki szeme előtt közös cél lebeg: egy olyan falut formálni napról napra, ahol jó élni.
A polgármester asszony a riportban kifejtette, miért volt fontos számára, hogy elsőként csatlakozzon az Üvegfalu programhoz. Az ő beszámolóiból kiderült, hogy szó sincs egységről, a 2100 lelkes falu lakói igencsak megosztottak. Mély indulatok vannak jelen a település életében. A riport megjelenése után a volt polgármester és a cikkben említett személyek nevében telefonon keresett Horváth István önkormányzati képviselő azzal, hogy Reichenbach Mónika alaptalan rágalmakkal illette őket. Az érintettek reagálását olvashatták fent.
Mindkét fél állítja, hogy hivatalos papírokkal, dokumentumokkal, vizsgálati anyagokkal tudja bizonyítani a saját igazát. Hozzánk is eljuttattak többtucatnyit, de az igazság kiderítése semmiképpen sem lapunk feladata.
Azt viszont szomorúan tapasztaltuk, hogy egy kis faluban is ennyire képesek elhatalmasodni az indulatok. Azt csak remélni lehet, hogy egyszer igaza lesz a riportban megszólaló Beke Istvánnak, aki nemrégiben költözött a településre: „Talán Pázmánd képes lesz megmutatni, hogy tisztességesen is lehet élni.”
B. H.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek