Az orosz módszer egyszerű, hatékony - Van-e még aduja Putyinnal szemben Merkelnek?

Csörte az interneten - Jó ideje kering a nemzetközi médiában az a feltételezés, miszerint az orosz elnök keze van az Európát elárasztó menekültáradatban. Ezen elméletet látszik alátámasztani a NATO rigai székhelyű Kommunikáció Stratégiai Központ vezetőjének a nyilatkozata.

Ország-világMarkos Mária2016. 03. 14. hétfő2016. 03. 14.

Kép: German Chancellor Angela Merkel looks out of her car window as she arrives for an EU summit at the EU Council building in Brussels on Monday, March 7, 2016. European Union leaders are holding a summit in Brussels on Monday with Turkey to discuss the current migration crisis. (AP Photo/Virginia Mayo), Fotó: Virginia Mayo

Az orosz módszer egyszerű, hatékony - Van-e még aduja Putyinnal szemben Merkelnek?
German Chancellor Angela Merkel looks out of her car window as she arrives for an EU summit at the EU Council building in Brussels on Monday, March 7, 2016. European Union leaders are holding a summit in Brussels on Monday with Turkey to discuss the current migration crisis. (AP Photo/Virginia Mayo)
Fotó: Virginia Mayo

A lett Jānis Sārts az Observernek adott interjújában arról beszélt, hogy Vlagyimir Putyin a menekültekkel szeretné megrendíteni Angela Merkel pozícióját. Ennek érdekében Oroszország kommunikációs háborúba kezdett, mégpedig a helyszínen, azaz Németországban. Az orosz elnök módszere egyszerű és hatékony: az országba érkező migránsok elleni indulatokat próbálja felkorbácsolni, azt remélve, hogy a németek maguktól űzik el a menekültbarát politikát folytató kancellárt. A szakértő szerint bizonyítékok vannak arra, hogy Putyinék Merkel ellen uszító szélsőjobboldali szervezeteket támogatnak Németországban.

Az oroszok a közösségi médián keresztül próbálnak „támadni”.

Az oroszoknak minden okuk megvan, hogy ne szeressék a német vezetőt, Merkel ugyanis a Moszkva elleni uniós gazdasági szankciók egyik legfőbb támogatója. Sārts szerint az orosz kormány nem először próbálkozik hasonlóval. Többször előfordult már más országokban, hogy szélsőséges szervezeteket pénzeltek a rendszer megingatásának reményében.

Egyelőre nem tűnik úgy, hogy az orosz törekvés sikerrel járna: ha hinni lehet a közvélemény-kutatóknak, Merkel népszerűsége több hónapos lejtmenet után 54 százalékra emelkedett Németországban. Hogy ez mennyire lesz tartós? A krízis óta először a választók hangulatáról sokat elárulnak – a 16 tartományból háromban – március 13-án esedékes tartományi választások eredményei. (A kialakult helyzetről az első elemzések itt és itt olvashatók - a szerk.)



Azzal kísérletezgetnek, képesek-e egy ekkora, nem túl sebezhető országban vezetőváltást előidézni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek