Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Merre tovább, kávéárak? - Ki tudja, talán szabadságharcos felmenőink forradalmi hangulata sem lett volna oly magas, ha a Pilvaxban is olcsón mérik a kávét. A történelmi események után 168 évvel inkább a brazil és vietnami termelőknek keserű a fekete ára, ámbár hosszú idő után az elmúlt hetekben mintha megmozdult volna valami...
Egy évvel ezelőtt még tartós kávéhiánnyal és egekbe szökő árral rémisztgettek minket az előrejelzések, azonban az azóta eltelt időszakban a főbb termőterületek mindegyikén a várt felett alakult a betakarítás.
Februárban a brazil piacról érkezett a hír: a korábban a kávéra adott 47,28 millió zsáknyi termésbecslést 54,17 millióra emelte az ország vezető exportőre. A jobb termést ráadásul éppen a magasabb minőséget jelentő arabica típusú kávé hozta össze. A korábbi előrejelzésben szereplő 32 millió zsák helyett csaknem 41,4 milliót sikerül betakarítani, miközben a robusta fajtát termelő vidékeken a száraz időjárás miatt 15,2- ről 12,8 millió zsákra esett vissza a termelés. A két fajta közötti árkülönbség a robusta drágulása miatt ismét csökkent, aminek leginkább a vietnami termelők örülhetnek, akik az olcsóbb robusta legnagyobb exportőrei.
A távol-keleti ország termelői számára az a legfőbb gond, hogy a szárazság az ő ültetvényeiket sem kíméli. Az ilyenkor szokásos csapadéknak csak a 40%-át mérték az első negyedévben, és a meteorológiai előrejelzések szerint a második negyedévben is 30–50%-kal maradhat el a hosszú távú átlagtól a lehulló csapadék mennyisége. A tavalyi évről betárolt hatalmas kávémennyiség még jó ideig kitart, így az áremelkedés jelenleg korlátos, de a növény fejlődése szempontjából kritikussá válhat a tartós szárazság, ami az őszi aratás idején már a tőzsdei árakban is tükröződhet. A vietnami exportőrök januárban (170 ezer tonna/2,83 millió zsák) és februárban (120 ezer tonna/2 millió zsák) a tárolási kapacitások híján még növelték a kivitelt, de márciusban már az árak emelkedésére játszva inkább kivárnak az értékesítéssel. Az áremelkedésnek ugyanakkor van egy rejtett vetülete: mind a vietnami, mind a brazil fizetőeszköz jelentős leértékelődésen ment keresztül az elmúlt év során – bár meg kell jegyezni, hogy január óta a brazil reál csaknem 10%-nyit visszanyert az USA-dollárral szemben.
A piacot meghatározó két legnagyobb termelő mellett a kolumbiai szárazságról érkező hírek szintén az árak emelkedését eredményezték – a legfrissebb előrejelzések szerint idén a korábbi várakozásnál 1-1,2 millió zsákkal kevesebb arabica kávét exportálhatnak.
Afrika legnagyobb termelője, Etiópia hasonló problémákról számolt be, a csapadékhiány az ottani termést is meggyérítette.
A hosszabb távú várakozások a tavalyi jó termés ellenére fikarcnyit sem változtak, még mindig a kedvezőtlen időjárási eseményekkel és kávéhiánnyal riogatva igyekeznek vásárlásra ösztönözni a feldolgozókat a legnagyobb ágazati termelői szerveződések. Jelenleg a 2017-es évről szóló pesszimista előrejelzés is az áremelkedést támogatja. Ebben újabb aszályokkal számolnak, s nem csupán a robusta, de az arabica termőterületein is. A Nemzetközi Kávészövetség (ICO) napokban tartott világkonferenciáján közzétett előrejelzés szerint a 2015/16-os szezonban a 143,4 millió zsáknyi (+1,4%) kávé termelése mellett a kávéfelhasználást 152,1 millió zsákra (+1,2%) teszik. Ha a szervezet előrejelzése beigazolódik, alighanem a termelő országok helyett a kávéfogyasztók hangulata lesz forradalmi.
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu